V atmosféře nekončících sporů uvnitř vládnoucí koalice svolala primátorka Adriana Krnáčová (ANO) čtvrteční zasedání pražského zastupitelstva. Zcela poklidný průběh se nedal očekávat navzdory tomu, že radní nezařadili na program řešení budoucnosti Libeňského mostu, kde chtějí dát ještě šanci odborné debatě. Právě kvůli hádce o chátrající most se vůbec nekonala dubnová schůze zastupitelů, protože Jan Čižinský a Matěj Stropnický z Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL, STAN) tehdy nepodpořili program už předtím schválený Radou.

Podle partnerů z hnutí ANO a sociální demokracie tím hrubě porušili koaliční smlouvu. Po Trojkoalici teď proto žádají záruku, že se stále opírá o hlasy osmi členů svého klubu. „Vzhledem k tomu, že pan Čižinský pozastavil své členství v KDU, o tom silně pochybuji,“ poznamenal náměstek primátorky za ČSSD Petr Dolínek.

Také hnutí ANO nechce v koaliční spolupráci pokračovat za každou cenu. „Zástupci Trojkoalice zatím nepotvrdili, že nám budou schopni zaručit podporu v našich prioritních tématech a především nepředložili oněch osm podpisů, kterými by potvrdili slova o jednotě klubu. V úvahu proto připadá i varianta, že bychom se o těch klíčových tématech pobavili i s ostatními zastupitelskými kluby,“ uvedl k tomu kandidát ANO na příštího primátora Patrik Nacher.

Rozpory uvnitř koalice se projevily i na posledním setkání radních, kdy zástupkyně Trojkoalice nepodpořily zmocnění primátorky Krnáčové k vyjednávání se státem o klíčové stavbě dálničního mostu přes Vltavu v rámci nedostavěné severní části obchvatu. Podle radní Jany Plamínkové (STAN) byl dotyčný bod zařazen „na poslední chvíli“. Plamínková zároveň považuje komentáře partnerů z ANO a ČSSD o údajném „rozkladu Trojkoalice“ za přepjatá. „Pozastavené členství Jana Čižinského v KDU není problém. Normálně je dál členem našeho klubu, stejně jako je v jiných klubech řada nestraníků,“ zdůraznila Plamínková.

Torpédování minulého zastupitelstva ze strany Čižinského sice podle ní bylo špatným krokem, který ale nesvědčí o jeho nespolehlivosti. „Libeňský most je jeho srdcová záležitost. Já sama nechápu, proč je v té věci tolik nesmiřitelnosti. Sama jsem pro kompromis – zbořit pět bezcenných konstrukcí na krajích soumostí a zachovat jen most přes Vltavu,“ dodala radní.

Toleranční patent

TOP 09 a ODS, dvě nejsilnější opoziční strany, představily v předvečer čtvrtečního zastupitelstva „toleranční patent“. Tedy seznam podmínek, za kterých jsou připravené tolerovat v posledních 120 dnech Radu hlavního města, ať už se bude nebo nebude opírat o většinu v zastupitelstvu.

Mezi požadavky je například to, aby Rada začala vyjednávat se státem o finanční spoluúčasti na budování metra D a také se Středočeským krajem ohledně výstavby P+R parkovišť na okrajích metropole. Pravicová opozice také požaduje změny územního plánu ve prospěch dostavby vnějšího okruhu nebo vypsání architektonické soutěže na zmíněný dálniční most v oblasti Suchdola.

„Naším cílem je stabilizace města, které trpí rozvratem koalice. Libeňský most je symbolem neschopnosti této koalice. V hysterickém a nepřátelském sporu mezi zastánci rekonstrukce a novostavby přitom vůbec nejde o most, ale o předvolební strategii,“ tvrdí šéf klubu TOP 09 Václav Novotný, podle kterého opozice nenabízí koalici kšeft, ale výzvu. Tento týden potvrzená volební koalice TOP 09 a STAN má přitom mezi současnými zastupiteli výrazné oponenty. Někdejší náměstek primátora Jiří Nouza koncem dubna opustil TOP 09 zejména kvůli „obstrukcím hnutí STAN v otázce dostavby vnějšího okruhu“.

Podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské (Zelení) je ale toleranční patent „předvolebním špekem“ a nepřiznanou nabídkou k menšinové vládě. „Strany minulosti ODS a TOP 09, které nedokázaly udržet koalici v minulém volebním období ani nedokázaly ustavit koalici na začátku roku 2016, odstartovaly volební kampaň,“ komentovala to Kolínská, která prý převzala s kolegy Prahu se „zanedbanou MHD a neudržovanými nejen mosty“ od garnitur zmíněných stran. Kolínská zároveň naznačila, že by se Zelení mohli dohodnout na volební spolupráci s lidovci a hnutím Praha sobě Jana Čižinského.