Staveniště v původním sídle v Korunní ulici v pondělí opustila první pětina knih. „Jako první přestěhujeme celé oddělení pro děti,“ uvedla ředitelka knihovny Běla Běhounková. Do nových prostor, které vznikají rekonstrukcí někdejšího kavárenského divadla a bytu, poputují mezi prvními i lékařské či historické romány, sci-fi, detektivky či romány pro ženy.

Knihovna je pro své tři tisíce čtenářů uzavřena od 5. března. Rekonstruované prostory jim ovšem přinesou novou studovnu, sklad či větší volný výběr. „Ze současných 15 tisíc knih rozšíříme volný výběr na přibližně 25 tisíc svazků,“ řekla Běhounková.

Další novinkou bude možnost přidání dvou až tří počítačů s přístupem na internet. Roli budou nově hrát i barvy, a to nejen prostoru. Modrooranžové regály na knihy budou určeny dětským čtenářům, ze žlutooranžových polic si budou brát knihy dospělí. Knihovna bude mít nejen bezbariérový přístup, ale i toaletu.

Nová knihovna, která radnici Prahy 2 vyjde na 10 milionů korun, měla veřejnost původně spatřit již 2. května. Kvůli posunutí termínu dokončení stavebních prací se však čtenáři k novým výpůjčkám dostanou zřejmě až 15. května. „Provoz zahájíme dočasnou změnou otevíracích hodin. Čtenáři tak až do září nebudou moci chodit do knihovny v sobotu. Vracet knihy lidé mohou do konce června,“ upřesnila ředitelka.