Otázka zůstává nad místem realizace nové knihovny. Ačkoli by se mohla podle primátora Pavla Béma přemístit například na Strahov, šéf pražských občanských demokratů Jan Bürgermeister nevylučuje, že návrh nakonec vyroste na původně vybraném místě. "Nelámu nad tím hůl," konstatoval. Dodal, že debatu o možném přemístění návrhu považuje za legitimní. O umístění takzvaného blobu budou zastupitelé rozhodovat při hlasování o územním plánu.

Knihovna viní za problémy s pozemkem město

Knihovna tvrdí, že za problémy s pozemkem může město, které od počátku bylo u všech změn, a jehož útvar rozvoje je dokonce inicioval. Primátor Bém v uplynulém týdnu tvrdil, že knihovna vypsala soutěž na jiné pozemky, než město poskytlo. Podle Ježka ale existují dokumenty z loňského roku, které potvrzují, že město o vybraných pozemcích vědělo. Poznamenal, že o tom však nemusel být Bém informován.

Posun v debatě by měla přinést schůzka Ježka s Bémem, která by se měla uskutečnit pravděpodobně v pondělí. Ježek v nedělijejí termín neupřesnil, má se odehrát "v několika nejbližších dnech", uvedl.

Pro Národní knihovnu se v návrhu rozpočtu na příští rok počítá pro novostavbu s 219 miliony, s 396 miliony pro rok 2009 a 462 miliony pro rok 2010. Kolik podobné stavby stojí, může dokumentovat rozpočet Státní technické knihovny, která vyrůstá v Dejvicích. Budova měla původně přijít na 1,8 miliardy korun, přičemž Nejvyšší kontrolní úřad v létě odhadl, že náklady na ni vzrostou 3,2 miliardy korun.