Těsně před dokonečním už je hrubá stavba největší knihovnické stavby v Praze i v Čechách od roku 1927. Národní technická knihovna vyrůstající v Dejvicích na Flemingově náměstí je totiž největším počinem v této oblasti od otevření Městské knihovny na Mariánském náměstí.

„S jejím otevřením pro veřejnost se počítá v podzimním semestru roku 2009,“ uvedl pro Deník Pavel Procházka ze Státní technické knihovny v Praze. V nové budově Národní technické knihovny bude k dispozici přes milion svazků technické literatury, čímž se stane jejím nejrozsáhlejším pramenem u nás. V

nových prostorách nalezne sídlo také městská knihovna Prahy 6. Přestěhují se sem knihovní fondy technické vysoké školy a část knih přijde z Klementina, odkud se vystěhuje Státní technická knihovna. Oválný objekt se šesti nadzemními podlažími, která budou určena pro veřejné prostory knihovny a její administrativní zázemí, bude prostoupen ústředním atriem. Ve třech podzemních podlažích bude parkoviště a depozitář knih.

Knihovna nabídne téměř 1300 čtenářských míst ve více než 50 učebnách a studovnách. „Půjčování a vracení knih chceme maximálně zjednodušit, proto třeba pro navrácení knih počítáme s kontejnerem, do kterého bude možné prostřednictvím čipové karty vracet knihy i v noci,“ uvedl Procházka. Čtenáři budou mít k dipozici 400 počítačů s připojením k internetu a v celé budově bude fungovat i bezdrátové připojení.

Zvýšené náklady

Knihovna vyrůstá už rok. „Náklady na stavbu jsou přibližně 2,1 miliardy, vzrostly o 75 milionů proti původním odhadům. Počítáme, že je z větší části uhradí ministerstvo školství,“ řekl Procházka s tím, že knihovna očekává, že přispějí i partneři podílející se na projektu. ČVUT by mělo investovat 35 milionů, Vysoká škola chemickotechnologická 15 milionů, Státní technická knihovna 127 a ministerstvo školství by mělo pokrýt nárůst nákladů kolem 75 milionů.