Budova, která má podle původního záměru vyrůst na Letné, měla dosud na všech prezentačních materiálech zelenou barvu, což v mnohých vzbuzovalo nevoli.

Kaplický: Zelená mě poškodila

„Zásadní je, že barva objektu není zelená. Je zbarvena dozlatova jako šampaňské. Zlatá je součástí pražské architektonické tradice,“ zdůraznil při prezentaci Kaplický. Podle něj je na vině „zelených“ vizualizací stavby chyba tisku, která prý jeho návrh v očích veřejnosti značně poškodila.

Barvu považuji spíše za zajímavost, ale myslím si, že jsou mnohem důležitější otázky, které by měly rozhodnout, zda Kaplického knihovna ano, či ne,“ uvedla včera pro Deník Kateřina Bečková z expertní skupiny památkářů.

Ještě radikálnější je předseda zastupitelského klubu pražské ODS Pavel Žďárský: „Je mi jedno, zda knihovna bude zelená, zlatá nebo červená. Na Letné, odkud je výhled na Pražský hrad, nemá tato stavba co dělat.“

Kritických otázek je spousta

Expertní skupina architektů v pracovním týmu Národní knihovna se již několik týdnů snaží zodpovědět i další kritické otázky ohledně projektu. „Veřejně padly výhrady jako: Je to nepostavitelné. Náklady na určité konstrukční prvky jsou nepředstavitelné. Nebude fungovat vnitřní ekologie budovy a podobně,“ přiblížil ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek.

Veřejnost má k zástavbě Letenské pláně rozdílný postoj. „Bylo by špatné, pokud by Kaplického knihovně měla ustupovat jina památka, která by se v tomto zájmu musela bourat. Ale Letenská pláň? Ideální. Toto odporné prostranství zhyzděné moderními špinavými domy dostane solitér a nejen to. Pražané budou mít krásnou,moderní knihovnu,“ míní Mariana Bernardinová z Prahy 3.

„Stavba je zajímavá a nic proti ní nemám, ale pokud bude stát mimo historickou část Prahy. Nedávno jsem slyšela, že se na Strahově mají studentské koleje bourat a místo nich stavět luxusní byty. Myslím, že kdyby se místo nich – většina na ně stejně nemá – postavila knihovna v této podobě právě tam, nebyl by nesouhlas s ní tak velký,“ míní Eva Procházková z Prahy 6.