Stále nové důvody pro odmítnutí

Zástupci Prahy přicházejí stále s novými důvody, proč chobotnice nemůže být na Letné a hledají pro ni nové místo. Podle odborníků i právníků však vítězný návrh mezinárodní architektonické soutěže není možné umístit na jiné místo.

Po úvahách o Letňanech, Stodůlkách, Proseku či Pankrácké pláni je novým favoritem pražských radních pro umístění chobotnice Strahov. „Knihovnanemá stát na okraji města, je nutné, aby byla v dosahu vysokých škol a kolejí. To Strahov splňuje,“ zdůvodnil radní Martin Langmajer.

Nové místo pro knihovnu by se však pravděpodobně neobešlo bez nové architektonické soutěže a tedy zdržení celého projektu o pár let.„Myani naši právníci si přemístění bez vypsání nové soutěže nedokážeme představit. Pokud pan primátor ano, ať nám to tedy sdělí,“ sdělila ředitelka Novodobých fondů Národní knihovny Bohdana Stoklasová. Vedení knihovny si ovšem dokáže představit, že by nová budova stála jinde než na Letné.

Podle předsedy České komory architektů (ČKA) Dalibora Boráka je snaha města přesunout chobotnici z Letné školácká a absurdní myšlenka. „Kdyby ji projektoval na jiné místo, logicky by vypadala úplně jinak,“ řekl Borák. Ani Kaplický nechce o jiném místě uvažovat. „Proč také? Vždyť stanoviště na Letné bylo v podmínkách zadání soutěže,“ řekl architekt.

Na stranu odpůrců knihovny se včera postavil i premiér Mirek Topolánek, podle kterého nepatří knihovna mezi priority současné vlády. „Současné diskuse jsou virtuální realitou, protože není vůbec jasné, zda vlastně stát chce dát na knihovnu peníze,“ řekl Topolánek.

Útvar rozvoje města nyní podle Langmajera vypisuje soutěž na urbanistickou studii Letné. Soudí, že na základě dokumentu vznikne podnět na změnu územního plánu v místě tramvajové smyčky, kde měla knihovna stát. „Je možné, že plocha pro knihovnu zanikne,“ řekl radní. V takovém případě by si přál, aby zde byl park.