Knihovna se tak s více než jedním milionem svazků stane nejobsáhlejším pramenem technické literatury v zemi. Odborníci očekávají, že budovu bude ročně navštěvovat až 900 tisíc lidí. „Studentům a všem návštěvníkům chceme poskytnout nejen elegantní přístup ke stále rostoucímu okruhu informací, ale také příjemné prostředí pro studium, vzájemné setkávání i relaxaci,“ říká ředitel Státní technické knihovny Martin Svoboda.

Uvnitř nalezneme náměstíčko s kavárnou

Knihovna s půdorysem ve tvaru zaobleného čtverce o délce 70 metrů má doplnit okolní zástavbu z 20. až 70. let minulého století. Uvnitř budovy vyroste náměstí s kavárnou, knihkupectvím, výstavními prostorami a konferenčním sálem. „Nová knihovna je odvážná stavba a já ji vnímám jako začátek nových, měnících se Dejvic,“ řekl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Nová knihovna nabídne 1300 čtenářských míst ve více než padesáti učebnách a studovnách, 400 osobních počítačů s připojením na internet a v celé budově bude funkční i bezdrátové připojení. V posledním patře budou umístěna venkovní atria umožňující vyjít ven a studovat pod širým nebem. Protože bude knihovní fond obsahovat i stovky let staré spisy Dürera, Keplera, Newtona či Pascala, počítá se v budově i s vybudováním klimatizovaného trezoru pro archivní svazky.

Dosud není vyřešen právní vztah jednotlivých knihoven, které mají v budově sídlit. „Kromě velké radosti mám proto i obavy. Není totiž vyřešen nejen právní statut nové instituce, ale ani budoucí financování jejího provozu,“ říká rektor VŠCHT Vlastimil Růžička. Stavba knihovny, která ve výsledku přijde na 1,8 miliardy korun, začala loni na podzim a skončit by měla do konce příštího roku. Budova ale bude ještě další zhruba půlrok veřejnosti uzavřena kvůli stěhování knih.