Plán postupného otevírání. Infografika.Zdroj: RedakcePodle nařízení vlády sice mohou veřejné knihovny po měsíci a půl znovu uvítat veřejnost, v metropoli se k tomu odhodlala jen ta patřící pod Akademii věd. Městská knihovna v Praze spustí své služby až od pondělí 4. května. Bude se to navíc týkat jen některých poboček. To Ústřední knihovna na Mariánském náměstí otevře až o týden později.

„Důvodem je nutnost zorganizovat provoz tak, aby odpovídal všem vládou přijatým opatřením a bylo ochráněno zdraví zaměstnanců i návštěvníků,“ uvedla za Městskou knihovnu Lenka Hanzlíková. Podle ní visí stále otazníky nad pobočkami Lužiny a Skalka, které se nacházejí v obchodních centrech bez vlastního vstupu. „Je jisté, že knihovny budou mít upravenou provozní dobu,“ dodala.

Od pondělních devíti hodin bude mít otevřeno Knihovna Akademie věd ČR. Vstup do půjčovny je umožněn vždy maximálně čtyřem osobám a půjčují se jen předem objednané dokumenty. Studovna zůstává nadále mimo provoz.

Někteří vyčkávají

Nejistota panuje v Národním muzeu. Vláda sice provoz takovýchto institucí povoluje od 11. května, vedení muzea ovšem o otevření zatím nerozhodlo. „S konkrétními termíny ještě vyčkáváme,“ sdělila za muzeum Šárka Bukvajová. Situaci stále vyhodnocuje také Národní galerie Praha.

Vydržet musejí také milovníci hvězdné oblohy. Planetárium v Holešovicích a Štefánikova hvězdárna na Petříně spustí provoz až v polovině května.

„Ještě jsme závazné informace nevydali. V pondělí 11. května by měla otevřít Hvězdárna Ďáblice. Chtěli bychom jako příspěvková organizace magistrátního odboru kultury postupovat jednotně,“ vysvětlil ředitel hvězdárny Jakub Rozehnal.

Podle něj jistotu přinese až jednání pražské radní Heleny Třeštíkové (Praha sobě) s ministerstvem kultury, které je v plánu v tomto týdnu.

Vstup jen pro omezený počet lidí

Jasno mají naopak v Muzeu hlavního města Prahy. Podle náměstkyně ředitelky Olgy Šámalové se v pondělí 11. května otevřou pražské věže, tedy Prašná brána, Petřínská rozhledna s bludištěm, Svatomikulášská zvonice chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně a obě mostecké věže – Staroměstská a Malostranská. Otevírací doba bude od 10 do 20 hodin.

Jelikož pondělky patří tradičně servisu a údržbě, zahájí další galerijní objekty provoz až v úterý 12. května.

Půjde o hlavní budovu muzea na Florenci, dům U Zlatého prstenu v Žatecké ulici, Zámecký areál Ctěnice, Novomlýnskou vodárenskou věž a Podskalskou celnici na Výtoni. Provoz poběží od 9 do 18 hodin. „Počet lidí, kteří budou moci vstoupit najednou dovnitř, omezíme. Stále však čekáme na pokyny od magistrátu,“ řekla Šámalová. „S výrobci musíme ještě probrat, jak dezinfikovat například sluchátka či dotykové obrazovky. Pokud bude stále platit nošení roušek na veřejnosti, budeme je vyžadovat,“ upozornila.

Muzeum chce lákat i na expozice, které muselo kvůli pandemii odložit. Hlavním tahounem se má stát výstava 100 let Divadla říše loutek, která vypukne 8. června v domě U Zlatého prstenu.

Zahrady už fungují

Svou touhu už mohou ukojit milovníci fauny a flóry. Na své venkovní expozice je již od minulého pondělí láká botanická zahrada v Troji.

„Zahrada je s přicházejícím jarem plná kvetoucích rostlin a jsem rád, že o tu nádheru zájemci zcela nepřijdou,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel zahrady. Otevřeno je denně od 9.00 do 18.00 hodin. Ke vstupu mohou lidé využít všechny tři brány do areálu, kde je k dispozici dezinfekce.

Dnes v pondělí poprvé otevřela také zoologická zahrada. Dostanou se do ní lidé se vstupenkou koupenou přes internet nebo s permanentkou.

Denní limit je 8500 návštěvníků. Uzavřeny zůstávají vnitřní pavilony, restaurace a venkovní posezení. U výběhů budou na dodržování rozestupů dohlížet strážníci městské policie.