„Hrdlička se stal majitelem benzínové pumpy na Barrandově. Později k ní přidal výherní automaty a pak i komunální politiku na Praze 10,“ psala Richterová v lednu 2018 na stranickém webu. Piráti kritizovali dokončení rekonstrukce vršovického kina Vzlet, kdy měla městská část společnosti Vistoria zaplatit kolem 40 milionů korun.

Projekt opravy prvorepublikové budovy se přitom táhne už od roku 2008 a definitivně hotov byl až letos. Provoz nově vzniklého kulturního prostoru má na starosti divadelní soubor Vosto5 (mezi jeho zakladatele patří současný místostarosta David Kašpar ze STAN), barokní orchestr a vokální ansámbl Collegium 1704 a vršovické Kino Pilotů.

Bečvářův statek v Praze je předmětem restitučních sporů.
Soud potrestal úředníky za restituci Bečvářova statku. Nejsme zločinci! brání se

„Společnost Vistoria má firemní heslo 'spolehlivý partner na povrchu i v podzemí'. Podle toho, co o ní víme, by si mohla vystačit jen s tím podzemím,“ prohlásila tehdy Olga Richterová, místopředsedkyně Pirátů a jednička kandidátky pro podzimní sněmovní volby v Praze.

Nyní na opětovný „přílet“ lobbisty Hrdličky, který byl v letech 1998 až 2010 zastupitelem městské části, upozornila jedna z obyvatelek v dopise komunálním politikům.

„Kmotrovským“ dobám (ne)odzvonilo

Vistoria v roce 2020 vysoutěžila veřejnou zakázku na přístavbu pavilonů mateřské školy U Vršovického nádraží za zhruba 30 milionů korun a uspěla i letos v květnu při zakázce na stavbu nové mateřské školy v ulici Bajkalská v hodnotě téměř 130 milionů spolu s firmou Geosan. Tím se zařadila mezi největší dodavatele Prahy 10.

„Zakázky navíc podle registru vypadají jako ušité podle stejného mustru. Vyhlásí se výběrové řízení, do kterého radnice pozve vždy stejných pět firem a pokaždé vyhraje o pár korun jediná: Vistoria Tomáše Hrdličky,“ stěžuje si občanka v textu, který má redakce Pražského deníku k dispozici.

Dodává, že s nástupem nové koalice ve složení Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Piráti a ODS se těšila, že „kmotrovským dobám odzvonilo“. A že je ze současného postupu radnice překvapena.

Renata Chmelová.
Chmelová, starostka Prahy 10: Doba velkých projektů skončila

Radní hájili více než stomilionový projekt na novou školku jako „výběr ekonomicky nejvýhodnější nabídky“. Mluvčí Jan Hamrník redakci napsal, že úřad postupuje při každé veřejné zakázce v souladu se zákonem.

„Zmiňované zakázky byly standardně zveřejněny na profilu zadavatele, takže se do nich mohl přihlásit kdokoliv. Podle předem stanovených kritérií jsme naprosto transparentně vybrali dodavatele,“ uvedl.

„Piráti v minulosti nechávali prověřit zakázky vysoutěžené společností Vistoria, které se nám zdály být předražené. Z toho pramení naše obezřetnost vůči této společnosti. Proto jsme se rozhodli k této záležitosti přistoupit politicky zodpovědně a jmenovitě jsme se při hlasování na radě zdrželi,“ dodala pro Pražský deník místostarostka Jana Komrsková.

"Chytrá rozhodnutí z jeho hlavy"

Hrdličkova Vistoria každopádně v posledních letech podle registru smluv dodávala stavební práce za desítky milionů korun také například dopravnímu podniku hlavního města. Magistrát přitom řídí rovněž koalice v čele s Piráty a primátorem Zdeňkem Hřibem. Především Praha sobě se po posledních obecních volbách ostře vymezovala proti ODS, která byla podle lídra hnutí a lidoveckého poslance Jana Čižinského „napojená na kmotry“.

Zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy. Na snímku Alexandra Udženija.
Čižinský útočí: ODS je napojená na kmotry. Udženija: Chaos v Praze je jeho vina

Jméno podnikatele, jehož premiér Andrej Babiš (ANO) označil za „exponenta organizovaného zločinu“, letos na jaře zmínil také odvolaný místopředseda pražské buňky SPD Robert Vašíček.

„On (Tomáš Hrdlička) je jakýmsi mentorem. Je to velmi chytrý člověk. Veškerá chytrá rozhodnutí pocházejí z jeho hlavy,“ řekl v rozhovoru pro Neovlivní o vlivu lobbisty a někdejšího spolupracovníka primátora Pavla Béma či exstarosty Prahy 10 Milana Richtera (oba dříve ODS) na Okamuru a spol.