Fotbalistům „Bohemky“ se přezdívá podle zvířete v klubovém znaku Klokani. Panenka, mistr Evropy z roku 1976 a autor legendární penalty (tzv. „vršovického dloubáku“), v zeleno-bílém dresu s klokanem na prsu válel od svých deseti let až do roku 1981, kdy odešel do Rapidu Vídeň. Panenka se stal symbolem pražského klubu podobně jako klokan.

Také proto si bývalý slavný hráč a nyní funkcionář dlouho pohrával s myšlenkou, že by se stal kmotrem některého z klokanů v pražské zoo. „Ale nemohl jsem najít odvahu požádat někoho ze Zoo Praha, abychom to takto propojili,“ usmál se Antonín Panenka při nedělních křtinách mláděte klokana horského, které poprvé vykouklo z vaku 22. ledna 2019.

„Klokanovi Tondovi přeji, aby se mu tady líbilo a dařilo, aby byl zdravý a jelikož je to kluk, tak aby založil svou pomyslnou jedenáctku,“ dodal Panenka, jemuž nedělní akce udělala více radosti než sobotní duel Bohemians 1905 na hřišti Slavie. Hosté vršovické derby nezvládli a prohráli 0:4, i když slávistický kouč Jindřich Trpišovský šetřil téměř celou základní sestavu na středeční boj o Ligu mistrů proti Kluži.

Mluvčí Lenka Pastorčáková v tiskové zprávě uvedla, že Zoo Praha chová klokany horské od roku 2013; získala je z chovu soukromého chovatele Eddieho Eerdekenese v Belgii.

Tonda je plachý po mámě

Dosud bylo v pražské zoo odchováno osm mláďat. Tonda je podle chovatele Otakara Melichara po své matce spíše plachý. „Z kapsy vylezl Tonda v únoru, takže je asi půl roku venku, a pořád se drží při mámě. Ona je z našich dvou samic ta plašší, nikam se zrovna nehrne, a on má povahu po ní,“ vysvětlil Melichar.

Ono vlastně není divu, vždyť i podle encyklopedie je klokan horský - jeden z největších svého druhu - „samotářské noční stvoření“. Klokan horský východní dokáže přečkat dlouhé měsíce bez pití, jen s vodou získanou z potravy, uvádí zvířecí lexikon na webu Zoo Praha: „Úkryt před největší denní výhní nachází pod skalními převisy a ve skalních dutinách, které si samci brání před rivaly a tolerují v nich nanejvýš samice.“

Právě východní poddruh patří mezi nejvzácněji chované druhy savců. V Evropě je k vidění pouze v pěti zoologických zahradách (v počtu okolo 30 jedinců). Klokany horské východní pak vlastní také několik soukromých chovatelů. „Cílem chovu v Zoo Praha je udržet tento druh na evropském kontinentě a vytvořit větší populaci v dalších kooperujících zoologických zahradách,“ uvedla mluvčí Pastorčáková.