Platbám za parkování se řidiči nevyhnou ani v Praze 6. Její starosta Tomáš Chalupa totižve čtvrtek 8. listopadupoprvé připustil, že bez zón se budoucnost parkování v Praze 6 neobejde. Po Praze 8 a 5 jde o další městskou část, která vážně zvažuje zavedení zóny placeného stání na svém území. Parkovací zóny by tak s výjimkou periferií pokryly takřka celou metropoli.

Rozsáhlá oblast Prahy by se v budoucnu mohla pro řidiče, kteří v ní nemají trvalý pobyt ani sídlo společnosti, stát nedobytnou pevností. Poté, co od listopadu začala fungovat zóna v Praze 2 a na Malé Straně, začínají se k nim lavinovitě hlásit i další městské části. „Víme, že se zavedení zón nevyhneme. Nemůžeme si dovolit být jediným ostrůvkem bez zón,“ uvedl včera při otevírání první hromadné podzemní garáže u Kafkovy a Wuchterlovy ulice starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Studie zón bude za několik týdnů

Praha 6 bude mít podle starosty Chalupy do konce roku zpracovanou studii parkování. Zatím proto nechce upřesnit, jakým způsobem a kde by zóny měly fungovat. „Nechceme zavést něco, co není opřeno o argumenty,“ uvedl Chalupa. Jak ale potvrdil radní Jan Záruba, který má studii do konce roku předložit radě i zastupitelstvu, řešení parkování pomocí zón její součástí určitě bude. Nutnost zón ve středu oznámila také Praha 8. Ta nyní řeší parkování v Karlíně. Podle starosty Prahy 8 Josefa Noska by se ale v případě, že budou zóny zavedeny v této části Prahy 8, nevyhnulo placení ani zbytku osmé části.

Nejbližší spuštění čeká Prahu 3 a 7

O zónách v centrální části Smíchova jednala v úterý také rada Prahy 5. Studii placeného stání bude mít do dvou měsíců. Zóny od listopadu fungují na Malé Straně a na celém území Prahy 2. Na jejich brzké zavedení jsou již připraveny také Praha 3 a 7. V nich mělo původně placené stání začít fungovat také v listopadu. Termín spuštění však odsunulo napadení výběrových řízení na správce zóny. O něm není dodnes rozhodnuto.