Ještě v lednu 2019 objekt nedaleko oblíbeného parku Parukářka na Vrchu svatého Kříže v Praze 3 okupovala protiprávně část aktivistů a aktivistek. Soudem nařízená exekuce se neobešla bez konfliktů, na místě zasahovala policie. Někteří lidé v mrazech nocovali na střeše, „Kliniky“ se nechtěli jen tak vzdát. Po týdnu odešli.

Zdroj: Youtube

Budovu se zabarikádovanými vchody a okny pak střežila soukromá bezpečnostní agentura, záhy se okolí proměnilo ve staveniště. „Důvody, proč Klinika vznikla, jsou dnes ještě viditelnější: ceny nájmů rostou strmě vzhůru a aktivity, které nespadají do logiky zisku jsou z Prahy vytlačovány. Klinika musela být zničena, protože skutečně svobodné a tvůrčí prostory byly, jsou a budou trnem v oku,“ psal facebookový profil autonomního sociálního centra, když se na pozdim 2019 do bývalého squatu zakously bagry a další stroje.

„Konečně zmizí i poslední zbytky toho smradu, který tam po vás zůstal. Ale věřím, že si dokážete vyřvat a ukrást jiný barák…,“ kontroval odpůrce.

Nevyužívaný dům byl nelegálně obsazen v roce 2014. Sqautteři se pak dohodli s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na bezplatné roční výpůjčce nemovitosti. Ale kolektiv kolem Autonomního sociálního centra Kliniky po vypršení lhůty odmítal odejít, před pěti lety je podpořil – snad v rámci předvolební kampaně – tehdejší ministr financí a dnešní premiér Andrej Babiš (ANO). Klinika byla politickým tématem i pro zastupitele městské části, mezitím přešla do majetku Správy železnic (dříve SŽDC). Do sporu se vložil po komunálních volbách v roce 2018 také pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

V objektu probíhaly debaty, přednášky, jazykové kurzy, koncerty, k odpočinku sloužila komunitní zahrada, občas se rozdávalo jídlo bezdomovcům. Leckomu ze starousedlíků tenhle „komunismus“ vadil. „Klinikáři“ však měli také mnoho sympatizantů. Pomoc se snažil také magistrát.

Boj proti exekucím

Při dvouletém výročí vyklízení žižkovského domu pořádal pražský kolektiv ODS (Opravdu Dobré Squaty) akci, kdy ukazoval na jiné prázdné a chátrající domy. Spolek Anarchistická federace k tomu napsal: „V obsesi vlastnit majetek bez ohledu na jeho použití byla zničena místa pro sociální spravedlnost.“

Autonomní sociální centrum Klinika se radovalo v dubnu, když Ústavní soud zrušil odměnu pro exekutora Ivo Luhana. Při té příležitosti upozornilo na petici za zrušení soukromých exekutorů. „Pošleme jednou provždy byznys s exekucemi do minulosti!“ vyzývají autoři. O měsíc dřív „klinikáři“ uspěli v právní tahanci s ÚZSVM, podle soudního verdiktu se aktivisté a akvitistky nedopouštěli žádného obohacování. Justiční náklady přesahující 200 tisíc korun tedy musí zaplatit stát.

Začátkem května 2021 byste stopy po divokých a nespoutaných dobách v Jeseniově ulici hledali jen stěží. Na plotě je varovný nápis o tom, že objekt střeží kamerový systém. Nad hlavním vchodem se skví logo Správy železnic, vjezd na parkoviště v zádní části chrání závora. Plot u parku má nad sebou ještě ostnatý drát. Snad je část zdi zůstala posprejovaná a na jednom místě minulost připomíná anarchistický znak.

Jak praví státní organizace – budova bývalé plicní kliniky se za téměř 80 milionů a necelé dva roky skutečně změnila k nepoznání. „Z objektu se po potřebném vyčištění a provedení bouracích prací využila prakticky pouze hrubá stavba se stávajícím nosným systémem, protože dům byl v nevyhovujícím stavu včetně statických poruch. Celá budova je nově plně bezbariérově přístupná, disponuje novou nástavbou v severní části podkroví, novou střechou, fasádou a změnily se i její vnitřní dispozice,“ popisuje Správa železnic s tím, že ke kolaudaci došlo 16. března. Na začátku jara tu probíhají také zahradnické práce, před budovou byly vysázeny květiny.

Ředkvičky nahradily škodovky

„Samozřejmě jsme rádi za každou investici, která prostředí Prahy 3 zvelebuje,“ citoval starostu městské části Jiřího Ptáčka (TOP 09) web ČT24. Koaliční zastupitel Matěj Michalk Žaloudek (Strana zelených) si však nedávno na facebookovém profilu nad fotkou z místa povzdechl: „Výmluvnější už vítězství práva a pořádku být nemohlo.“ Podle většiny diskutujících pod Žaloudkovým příspěvkem jde totiž o smutnou proměnu. „Ředkvičky nahradily škodovky,“ zní jeden z komentářů.

„Klinikářům“ také vadilo, že SŽ dlouho nemohla najít nájemce do přízemních prostor. Vlastník nemovitosti musel opakovaně slevit z požadavků. Nájem v případě ordinace se sesternou je nyní nabízen za 180 korun za metr čtvereční, nájemní cena za místnost pro zájmové kroužky klesla na 55 korun za metr čtvereční.

„V rámci veřejné soutěže na pronájem prostor za účelem veřejného vybavení už došlo k podpisu nájemní smlouvy s vítězným uchazečem, kterým je Dům dětí a mládeže Praha 3 – Ulita. Prostory využije pro výchovně vzdělávací činnost,“ sdělila Pražskému deníku mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Na návrat lékařů si však žižkovská budova počká. První kolo pro podání nabídek končí teprve 11. června.