Podle členů Kliniky není důvod, aby ÚZSVM současnou roční smlouvu neprodloužil i na další rok.

„Nevidíme důvod, proč bychom smlouvu na další rok neměli dostat. Bez jakýchkoli dotací spravujeme majetek státu, který dosud chátral, a jsme přesvědčeni, že aktivity, které v domě probíhají, okolí prospívají,“ uvedl za kolektiv autonomního sociálního centra Jakub Ort. „Otevírá se tím 
i možnost dlouhodobějšího řešení,“ doplnil další z členů Arnošt Novák.

Platnost smlouvy, kterou loni Klinika s ÚZSVM uzavřela, vyprší začátkem příštího měsíce. Podle informací Arnošta Nováka může být smlouva ze strany státu až sedmkrát prodloužena, a to vždy na maximální dobu trvání jednoho roku.

Na budovu bývalé žižkovské Polikliniky v Jeseniově ulici, která byla dlouhodobě nevyužívaná a chátrala, si do budoucna dělala nárok Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). To se po ročním působení autonomního centra změnilo.

„Požadavek Generální inspekce bezpečnostních sborů byl dle aktuální situace přehodnocen, 
a proto inspekce od původního záměru ustoupila,“ uvedla mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Řada veřejných i dobročinných aktivit

Po tom, co členové Kliniky začátkem loňského roku budovu vyklidili od nánosů špíny, uvedli do obyvatelného stavu a rozjeli tam řadu veřejných i dobročinných aktivit, se dohoda o prodloužení smlouvy jeví jako otázka času.

Konečné stanovisko zatím ÚZSVM neoznámil. „V současnosti probíhají v této záležitosti jednání, předpokládáme, že nejpozději do konce příštího týdne bude jasno. Další vývoj tak v tuto chvíli nelze předjímat,“ uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

V loňském roce, kdy členové Kliniky areál přebírali 
k užívání, plánovali zavedení nemalého počtu aktivit. Velkolepý projekt se místním během prvního roku působení podařilo naplnit. „Seznam uskutečněných aktivit je ještě delší, než jsme na začátku avizovali,“ uvedl Jakub Ort.

„Probíhají bezplatné jazykové kurzy, promítání filmů, workshopy Žižkovského lidového učňáku, přednášky 
o historii, politice nebo sociologii Lidové žižkovské univerzity, freeshop Zdrojovny, meditace, klub s kávou a čajem za dobrovolný příspěvek, rodičovský klub Mamatata, nakladatelství, cyklodílna, dílna pro vyrábění skla nebo recyklaci nábytku, Radio Streetculture nebo radikální knihovna,“ vyjmenoval Ort.

Iniciativy bez peněz 
a snahy o zisk

Skupina Jelen v lavoru zde 
v současnosti připravuje start sociální prádelny. V prostorách Kliniky loni proběhlo několik sbírek na pomoc uprchlíkům. Jak se redakce Pražského deníku během tohoto týdne přesvědčila, je například o bezplatné jazykové kurzy na půdě Kliniky velký zájem.

Fungování celého projektu se podle Jakuba Orta osvědčilo. „V mnoha ohledech Klinika překonala naše očekávání. Nejde nám jen o to, co všechno se zvládne, ale jak se to zvládne. Jde nám o experiment autonomního a nehierarchického fungování,“ vysvětlil.

Právě svým fungováním se Klinika řadí mezí stále ještě ojedinělé projekty. Všechny aktivity probíhají zdarma na základě dobrovolnosti. 
V místní kavárně a baru platí příchozí pouze dobrovolné poplatky. To platí i o vstupném na kulturní akce. „Chceme ukázat, že se dají věci dělat do značné míry i bez peněz 
a beze snahy o zisk,“ uvedl 
k tomu Arnošt Novák.

Centrum navíc nemá žádné formální vedení. Na rozhodování se podílí celý tým. Klinika by tak podle členů neměla být jenom sociálním centrem, nabízet chce i politickou alternativu. „Myslím, že spoustu lidí Klinika inspiruje a je pro ně důležitá. V tomhle aspektu vnímám první rok fungování rozhodně jako úspěch,“ zhodnotil Ort.

Festival Den pro Kliniku nejen v Praze

Přesouvat své zázemí 
a opouštět budovu, která by bez fungování místního centra chátrala, členové nechtějí. „Klinika je pro nás naprostá priorita. Odvedli jsme na domě velký kus práce, jsme sžití s okolím a k domu už nás vážou i silné zážitky a emoce,“ uzavřel Ort. Plánem kolektivu je podle něj pokračovat 
s rekonstrukcí a zapojit do aktivit centra více lidí z okolí.

Na podporu Kliniky a dalších nezávislých prostor bude v sobotu 20. února v Praze i na dalších místech po celé republice probíhat festival Den pro Kliniku. 

„20. únor by měl být nejen dnem pro jeden dům na Žižkově, ale především apel na to, že společnost potřebuje svá centra samosprávy, kde můžou lidi svobodně tvořit, žít nebo se vzdělávat a která můžou inspirovat k nekomerčnímu přístupu k životu a měnit svět kolem sebe,“ popsali záměr akce autoři události na internetu.

Smlouvu o výpůjčce Kliniky nelze prodloužitSmlouvu o výpůjčce objektu na Žižkově Autonomnímu sociálnímu centru Klinika nelze prodloužit. Hlavním důvodem je nesouhlasné stanovisko stavebního úřadu. Uvedl to v pátek Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v tiskové zprávě.

Stavební úřad Prahy 3 upozornil majetkový úřad, že stavba byla zkoulaudována jako plicní zdravotnické zařízení, a jiné využití je tudíž nelegální. Centru Klinika končí smlouva 2. března.

„Pro nás je ta informace nová, dozvěděl jsem se ji teď od vás, proto ji nemohu komentovat," řekl za Kliniku Arnošt Novák.

Majetkový úřad nyní nemovitost „urychleně" nabídne jiné státní instituci, a pokud žádná neprojeví zájem, vyhlásí výběrové řízení na prodej objektu.

O budovu měla původně zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), její mluvčí Radka Sandorová ale ve čtvrtek řekla, že inspekce od záměru upustila.

Čtěte také: Žhářský útok na objekt Kliniky šokoval politiky