„Z části bude Klementinum pořád knihovnou, zůstane zde Slovanská knihovna a hudební a historické fondy. Zčásti se ale hodně promění. Plánujeme nové výstavní expozice a prohlídkové trasy, nový konferenční sál, rozšíření galerie. Část Klementina se bude pronajímat vzdělavácím a kulturním institucím,“ říká ředitel knihovny Vlastimil Ježek. Na přerodu Klementina už začala knihovna pracovat.

Konference v refektáři

Rozsáhlejší změny ale přijdou až po roce 2011, kdy Klementinum opustí čtenáři. Nejvíce se dotkne všeobecné studovny v bývalém barokním refektáři. „Ze všeobecné studovny se stane moderní konferenční sál pro dvě stě lidí, vedle něj budou ještě dva menší sály pro pracovní semináře,“ vysvětluje Ježek.

Nově se v Klementinu objeví i několik výstavních expozic. Ty mají rozšířit dnešní turistické trasy do Barokního sálu a Astronomické věže. „Chceme udělat několik muzeálních tras,“ vypočítává Ježek. V plánech na proměnu Klementina figuruje také řada institucí, které by v uprázdněné budově měly najít sídlo. Knihovna navázala kontakt s českým PEN Klubem, Svazem českých knihkupců a nakladatelů, Knihovnou Václava Havla či Pražskou komorní filharmonií. Několik učeben by v Klementinu měla získat také Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Právě univerzitě přitom celé Klementinum až donedávna patřilo.