„Bijeme na poplach, bojíme se, že studenti a badatelé přijdou o tento poslední zbytek živého prostoru a místa k setkávání lidí a že se z Klementina stane turistický skanzen,“ řekl student filozofické fakulty Ondřej Kobza.

Jeho kolegyně Petra Holubová tvrdí, že barokní komplex budov ztratí genia loci. Studenti žádají, aby bylo Klementinum po dostavbě nové Národní knihovny předáno do správy Univerzity Karlovy (UK), s níž bylo 300 let úzce spjato.

Podle Václava Hájka z odboru vnějších vztahů UK má univerzita o Klementinum, v němž nyní Národní knihovna sídlí, dlouhodobý zájem, neboť od devadesátých let minulého století řeší absenci vyhovující univerzitní knihovny.

Ježek plánuje, že při rekonstrukci Klementina budou vybudovány podzemní garáže, kongresový sál a hovoří se také o knihovně Václava Havla, PEN klubu či sportovně relaxační zóně. „Nechceme přidávat obchodní prostory nad současný rámec, ale budeme je pronajímat za více než trojnásobek,“ řekl Ježek o Klementinu v diskusi k projektu nové knihovny po té, když architekti upozornili na „džunglizaci“ uvažovaných záměrů.