Na jednodenní oficiální návštěvě Holešovic a Letné se prezident a jeho manželka Livie sešli kromě vedení městské části také s představiteli České konsolidační agentury a se studenty a obyvateli Prahy 7. Odpoledne se hlava státu podívala na prezentace rekonstrukcí kina Oko a Strossmayerova náměstí. „Stavby, jako je oceanárium, by se měly nacházet, po vzoru západoevropských měst, v širší periferii města,“ řekl na setkání se zastupiteli prezident. Klaus ovšem zpochybnil samotný smysl projektu. Podle něj metropole komerční zábavu tohoto typu nepotřebuje. Prostor Letné považuje Klaus pro budování oceanária za nepřijatelný.

Diskuse se dotkla i dalších dvou témat týkajících se rozvoje Prahy 7: projektu Národní knihovny a výstavby národního fotbalového stadionu. Prezident zmírnil svůj postoj ke knihovně a mluvil o nevhodnosti jejího umístnění právě na Letné. U národního stadionu je dle Klause výhodou existující stadion a sportovní tradice. „Nicméně bych byl raději, kdyby takto rozsáhlé projekty byly vymístěny mimo širší centrum Prahy,“ řekl.

Vlastní portrét

Ještě před polednem prezident téměř hodinu diskutoval v prostorách základní školy v Umělecké ulici se studenty z místních škol. Ti se hlavy státu ptali na různá témata, jako například olympiádu v Praze, globální oteplování nebo zájem mladých o politické dění. „S odpovědí na svou otázku jsem spokojený. Nesouhlasím ale úplně s jeho názorem, že oteplování neškodí. Myslím si, že pan Klaus potřebuje být radikální, aby byl vidět. Co mě ale překvapilo, je, jak dokáže dlouze mluvit o ničem,“ uvedl student Gymnázia Nad Štolou Vojtěch Budinský.

Na závěr setkání dostal prezident od studentů dárek: vlastní portrét. Ten namalovali žáci ZŠ Umělecká ještě v roce 2003, na začátku Klausova mandátu. Podle slov ředitele Bohumila Kettnera proto, že v té době škola podobiznu nového prezidenta neměla. Václav Klaus dostal i další dárky. V České konsolidační agentuře převzal přesýpací hodiny, z radnice Prahy 7 si zase odnesl karafu – repliku renesančního skla, a také kopii historické fotografie Strossmayerova náměstí.