Hájek, který například zpochybnil oficiální verzi útoku na newyorská dvojčata nebo darwinistickou evoluční teorii, se tentokrát ostře obul do pražského primátora Bohuslava Svobody. Ten převzal záštitu nad průvodem homosexuálů, jímž 13. srpna v Praze vyvrcholí pětidenní Festival tolerance.

„Nátlaková akce homosexuálů není nevinnou legráckou. Je vážnou politickou demonstrací určitého hodnotového vidění světa. Světa, v němž klasická rodina již nehraje žádnou roli. V němž hluboké národní tradice a kulturní kořeny ožírá obluda multikulturalismu. Světa, v němž sexuální či jakákoli jiná deviace je povýšena na ctnost, abnormalita na normu, destrukce společnosti na posvátný pokrok,“ napsal Hájek. Jeho postoj pro Deník okomentoval ředitel vlastní tvorby a marketingu TV Barrandov Janis Sidovský: „Výroky pana Hájka by se slušný člověk neměl zabývat, protože patří na okraj společnosti a do propadliště dějin.“ Sebe přitom charakterizuje jako člověka, který 24 let žije šťastně s jedním mužem a přispívá na vzdělání adoptivního syna v Tibetu.

Proti pochodu i úředník Bátora

Mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská uvedla, že proti pochodu se ozvalo asi šedesát občanů, mezi nimi i Ladislav Bátora, jehož na post náměstka ministra školství tlačil prezident Václav Klaus. Bátora je čelným představitelem iniciativy D.O.S.T., která obhajuje tradicionalistické a konzervativní pojetí světa. „Pan Bátora je ve svých názorech velmi čitelný, je puntičkářský ve své práci, stejně jako při pohledu na svět kolem sebe. Nikdy jsem ale u něj nezaznamenal nějaké rasistické nebo xenofobní názory,“ hájí svého poradce a hlavního personalistu ministr školství Josef Dobeš (VV).

Jenže asi narazí. Senátoři ČSSD, ODS a KDU-ČSL totiž vyzvali premiéra Petra Nečase, aby se zasadil o Bátorovo odvolání. Vyčítají mu především jeho angažmá v extremistické Národní straně, za níž v roce 2006 kandidoval do sněmovny. Toto uskupení přitom propagovalo odsun všech Romů do Indie nebo zpochybňovalo jejich utrpení v koncentračním táboře Lety. „Člověk, který kandidoval za stranu mající blízko k neofašismu a účastnil se protižidovských přednášek, nemá ve veřejném životě co pohledávat. Je to stejná diskvalifikace jako kdyby byl pedofil vedoucím pionýrského tábora,“ řekl Deníku Boris Šťastný poslanec a předseda pražské ODS. Právě v roli zastupitele hlavního města se také postavil za primátora Svobodu: „Jsem pro, aby Praha byla moderním městem, jako je Berlín, Vídeň nebo Londýn, otevřeným pro všechny, multukulturálním, ne šosáckým, xenofobním a šovinistickým,“ míní Šťastný.

Klaus se omlouvat nebude

Dlouholetý politik se tak dostal do konfliktu se svým přítelem Klausem. Hlava státu totiž rezolutně odmítla požadavek ČSSD a VV k omluvě za Hájkovy výroky. Včetně toho, který vypadá, jako by byl opsán z manifestu masového norského vraha Anderse Breivika: „Ve světě, který účastníci akce prosazují, je jediným ohroženým druhem typický běloch, heterosexuál a křesťan.“ Podle něj Hájek „protestuje proti tomu, že tato manifestační akce dostává tak vysokou záštitu primátora“. Slovo deviace ho nepopuzuje, má ho „za hodnotově neutrální slovo“. Václav Klaus své včerejší prohlášení z Austrálie končí slovy: „Pražská Prague Pride není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se - stejně jako řady dalších módních "ismů" - velmi obávám.“

CO K TOMU ŘEKLI:

„Nátlaková akce homosexuálů není nevinnou legráckou. Je vážnou politickou demonstrací určitého hodnotového vidění světa. Světa, v němž klasická rodina již nehraje žádnou roli. V němž hluboké národní tradice a kulturní kořeny ožírá obluda multikulturalismu. Světa, v němž sexuální či jakákoli jiná deviace je povýšena na ctnost, abnormalita na normu, destrukce společnosti na posvátný pokrok.“
Petr Hájek, vicekancléř

„Výroky pana Hájka by se slušný člověk neměl zabývat, protože patří na okraj společnosti a do propadliště dějin.“
Janis Sidovský, ředitel vlastní tvorby a marketingu TV Barrandov, který 24 let žije šťastně s jedním mužem.

Čtěte také: Hájek: Karneval homosexuálů je nátlaková akce deviantů

Prohlášení prezidenta republiky k dalšímu exemplárnímu útoku na svobodu slova:

Rezolutně odmítám požadavky zaznívající z ČSSD a VV, abych se distancoval od výroků Petra Hájka, které učinil v souvislosti se záštitou primátora Svobody nad akcí Prague Pride (a to ponechávám stranou překlad anglického slova „pride“, které podle slovníku www.slovnik.cz znamená „pýcha, domýšlivost, hrdost, nadutost, chlouba, nafoukanost, nejlepší léta, smyslný chtíč“), jakkoli to nebyly výroky moje a já bych asi volil některá slova jinak. Ani já však nad touto akcí žádnou „hrdost“ necítím.

Rezolutně odmítám výrok stínové ministryně pro lidská práva za ČSSD, že Petr Hájek vědomě „podněcuje nenávist vůči menšině obyvatel v naší zemi“. Petr Hájek, ale on se jistě obhájí sám, neprotestuje proti této akci, ale proti tomu, že tato manifestační akce dostává tak vysokou záštitu primátora, eventuálně některých politických subjektů v naší zemi. Tolerovat je jedna věc, dávat veřejnou podporu jménem významné instituce je věc úplně jiná.

Odmítám účastnit se slovíčkaření o tom, je-li odchylka od normálu (a že je to odchylka, to snad ani paní Tominová nemůže popírat) výjimečností, zvláštností, anomálií, vybočením z normy, deviací. Jestli někoho popuzuje slovo deviace, já ho mám za hodnotově neutrální slovo. V každém případě je homosexualita něco výrazně menšinového a jako taková si zasluhuje naši ochranu, nikoli nutně apoteózu.

Před několika dny jsem na univerzitě v Melbourne (28. července 2011) vystoupil se svým projevem o ohroženích svobody ve 21. století a ve svém projevu jsem mimo jiné řekl: „We may respect homosexuality, but not homosexualism“ (respektujme homosexualitu, nikoli homosexualismus). Za tímto svým tvrzením si stojím, aniž bych tušil, že ho budu tak brzy obhajovat. Pražská „Prague Pride“ není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se – stejně jako řady dalších módních „ismů“ – velmi obávám. Přesně toto je ostatně postoj, který jsem veřejně zastával v roce 2006 při svém vetu zákona o registrovaném partnerství, viz http://www.hrad.cz/…-zakony-parl amentu/3339.shtml.

Těm, kteří mne vyzývají, abych se přidal k jejich útoku na svobodu slova, chci vzkázat následující: hájí-li někdo názorovou toleranci, měl by začít sám u sebe.

Václav Klaus