Vysoká škola ekonomická je podle Václava Kaluse v krizi. Taktéž zmínil, že ho občas zneklidňuje to, že někteří absolventi se mu zdají být ekonomickým způsobem myšlení téměř nedotčení a že se do studia dostatečně nevnořují.

„Deprimuje mě, že současní studenti nemají na studium stejnou koncentraci, jakou jsme museli mít my. Dnes má skoro každý student vedle studia nějaké zaměstnání. Nedovedu si to představit," uvedl Klaus s odkazem na svá studia na Vysoké škole ekonomické.

Kriticky myslet a nepřijímat vynucované pravdy

Škola by podle něj měla naučit také kriticky myslet a nepřijímat vynucované pravdy. Míní též, že bez osobního a lidského vedení nemůže být výuka kvalitní.

Ekonomická škola by podle něj měla učit to, jak ekonomicky myslet, a ne dávat nespojitý „chaos poznatků". Klaus je přesvědčen, že vysoké školství obecně v Česku i v zahraničí je v krizi.

Václav Klaus vystudoval obor Ekonomie zahraničního obchodování na vysoké škole ekonomické v letech 1958 až 1963. Při studiu se mimo jiné seznámil i se svou pozdější manželkou Livií Mištinovou.