Naučit se základy první pomoci a ještě se přitom zasmát? A navíc se tak vyhnout hodině češtiny? To se jen tak nepovede. Proto měli žáci a žákyně 5. B základní školy v Londýnské ulici velkou radost, když za nimi přišel zdravotní klaun a spolu s dalšími pomocníky se jim snažil vysvětlit, jak by měli v případě potřeby pomoci člověku v bezvědomí.

Instituce zdravotního klauna u nás funguje již řadu let. Klauni při ní navštěvují děti, jež jsou dlouhodobě hospitalizovány, buď na onkologii, nebo na ortopedii, ale i na jiných odděleních, a pomáhají jim vrátit úsměv do tváří a s ním větší vůli k uzdravení. Nápad využít klauny i k výuce základních pravidel první pomoci vzešel z ošetřovatelské polikliniky Thomayerovy nemocnice v Praze 4. Vznikl tak Kurz malého záchranáře, při němž se děti dozvědí jak přivolat záchranku a jak se o zraněného postarat do jejího příjezdu. Navíc mají možnost vyzkoušet si na gumových figurínách masáž srdce, která se dnes pokládá za prvořadou a dává se jí přednost před umělým dýcháním.

Páťáků z Londýnské jsme se zeptali na to, zda je to jejich první setkání s první pomocí a zda si myslí, že její poskytnutí zvládli.

Ondřej:
Už jsme to měli jednou ve škole a jednou na dopravním hřišti. A potom chodím do skauta a tam jsme to také měli. Myslím, že bych to už dokázal poskytnout, ale ještě jsem se s tím nikdy nesetkal. Naštěstí, protože to musí být hodně nehezký zážitek. K tomu stlačení hrudníku je třeba dost síly, a kdybych to měl dělat doopravdy, než přijede záchranka, tak bych se asi pořádně zpotil.

Filip: Setkal jsem se s tím jako Ondra, ve škole a na dopravním hřišti. Ale s klaunem jsem se ještě nesetkal, ani v nemocnici. Tam jsem byl jen jednou a ne na dlouho. Kdybych musel, tak bych se snažil tu pomoc poskytnout a snad bych to dokázal. Myslím, že by se třeba mohlo stát něco na letním táboře. Ale tam jde spíš o záchranu tonoucích a to jsme ještě nebrali.

Anežka: Já jsem se s tím ještě nesetkala, dneska poprvé. Do skauta nechodím a ani bych nemohla. Hraji totiž na klavír a to mi zabírá hodně času. S tou pomocí nevím – moc mi to tady nešlo, ale asi kdybych se hodně snažila, tak snad bych to dokázala. Je to fyzicky dost těžké.