Společnost Lesy České republiky (LČR) totiž podepsala smlouvu o smlouvě budoucí na pronájem pozemků v Klánovicích s firmou Forest Golf Resort Praha.

To v praxi znamená, že firma může požádat úřad o zahájení územního řízení. „Podpisem jsme umožnili zahájení správních řízení, neboť žadatel musí mít souhlas vlastníka pozemků,“ uvedl tiskový mluvčí LČR Radek Drahný.

Místní lidé se cítí aktivitou společnosti dotčeni. Podle nich jde o porušení slibu, který jim vedení LČR před čtyřmi měsíci dalo. „Je to neférové jednání, k podpisu došlo jen čtyři měsíce poté, co generální ředitel LČR starostu Klánovic písemně ujistil, že lesní pozemky v Klánovickém lese LČR nehodlají prodat ani pronajmout,“ prohlásila předsedkyně klánovické Strany zelených Zorka Starčevičová.

Proti stavbě protestovali místní lidé, radnice i občanská sdružení. Zorganizovali dokonce demonstraci před pražským magistrátem. Ředitel LČR Jiří Novák poté v lednu starostovi napsal, že společnost les pronajímat ani prodávat nehodlá a bude respektovat jeho funkce a zároveň přihlížet k názorům místních obyvatel. Teď je všechno jinak.

Mluvčí LČR ovšem tvrdí, že podpis ještě neznamená, že se hřiště stavět bude. „Ve smlouvě byly sjednány podmínky plného respektování zájmů ochrany přírody a krajiny a zachování fungujícího biotopu,“ popsal Drahný. „Pouze při splnění těchto podmínek dojde k podpisu smlouvy,“ dodal mluvčí. close zoom_in

V okolí je devadesát jamek

Klánovičtí mají obavy, že by rozbití lesa a pásové kácení výrazně snížilo jeho odolnost vůči živlům, například silným větrům. I nejmenší navrhovaná varianta by významně zasáhla do charakteru lesa a změnila by vzácnou lokalitu, která byla zařazena do evropského systému cenných území Natura 2000.

Za oběť golfu má padnout až 20 tisíc stromů, vykácena bude plocha o rozloze 20 fotbalových hřišť. Plány nezmění ani fakt, že poblíž zamýšleného hřiště je několik jiných golfových středisek.

„Do dvanácti kilometrů okolo Klánovic je v provozu či ve výstavbě devadesát golfových jamek. Je absurdní, aby padly tisíce stromů kvůli devíti jamkám, když současně magistrát připravuje rozsáhlý a velmi drahý plán na výsadbu lesního pásu okolo města,“ nesouhlasí s projektem klánovický starosta Ladislav Hrabal.

Investor má problémy i jinde

Investorská společnost má navíc problematickou pověst v rámci českého golfu. Letos ji například nepřijali do České golfové federace, protože vede spor o osmimilionový nedoplatek s motolským Golf Clubem Praha.

Petici za zachování lesa podepsalo přes 22 tisíc lidí. Proti narušení Klánovického lesa se navíc postavila zastupitelstva Klánovic, Kolodějů, Újezda nad Lesy, Šestajovic a Úval. „Je smutné, když veřejnost a demokraticky zvolení zastupitelé nejsou respektováni, a když při rozhodování úředníků o státním majetku převáží tlaky lobbistů,“ dodal Hrabal.