V překladu by to mohlo znamenat, že tak na čas odstupuje od svého záměru postavit v lese golfové hřiště. Příznivci lesa ale tvrdí: Jde jen o změnu taktiky a firma na svém záměru trvá.

Golfisté se bojí politických tlaků

„Posuzování vlivu na životní prostředí jsme zastavili proto, že ministerstvo neplní úlohu nezávislého orgánu státní správy. Celá věc je příliš zpolitizovaná. Zvažujeme proto další postup a právní kroky v celé záležitosti,“ napsala Deníku v tiskové zprávě výkonná prezidentka společnosti Monika Bažantová.

Podle ní se totiž klánovický golf stal jedním ze stěžejních politických témat Strany zelených, která od roku 2006 významně ovlivňuje chod ministerstva životního prostředí.

„Výsledek by odpovídal politickým tlakům odmítajícím hřiště,“ řekla Bažantová.

Související články najdete VPRAVO.

Firma Forest Golf chce v Klánovicích obnovit devítijamkové hřiště, které tu bylo otevřeno za první republiky a uzavřeno v komunistickém režimu. Odpůrci ale argumentují, že by projektu musely ustoupit stovky stromů. Místní už několikrát pořádali demonstraci před magistrátem a dokonce v lese sloužili mši za jeho zachování. Teď naplánovali referendum, které by mělo otázku konečně vyřešit. Jeho výsledek bude znám 7. listopadu.

Před referendem roste napětí

„Původně jsme měli termín naplánován spolu s předčasnými volbami, jelikož z nich ale sešlo, odhlasovali zastupitelé listopadový termín. Atmosféra je napjatá. Místní jsou na toto téma citliví, nechceme to protahovat. Navíc začátek listopadu je termín, kdy už mají všichni po dovolených a ještě nejezdí na hory,“ sdělil před týdnem Deníku člen výboru pro referendum Jiří Karban.

I kdyby se ale většina lidí vyjádřila proti hřišti, nemá les vyhráno. Výsledkem plebiscitu se totiž podle zákona musí řídit radnice, o změně územního plánu, který je k výstavbě potřeba, ale rozhoduje magistrát.