„V páteční podvečer se začala objevovat voda v předsálí, u mé kanceláře. Otevřela jsem dveře a místnost byla plná výkalů,“ říká ředitelka kina Atlas Marta Suchá.

V tom momentu začaly záchranné práce. V kanceláři byly osobní věci, telefon, dokumenty a počítače. „Nezbývalo nic jiného než vyhrnout sukni a brodit se exkrementy. Kolega ještě duchaplně zvednul můj počítač na židli, takže jsme zachránili aspoň něco,“ dodává Suchá. Štěstím v neštěstí pro biograf bylo, že se havárie stala zhruba hodinu před promítáním a po velké firemní akci, která se v kině pořádala večer před tím.

Pomohli hasiči i radnice

Z největší šlamastiky pomohli biografu požárníci z Prahy 2, kteří podstatnou část výkalů vysáli. Kousky opadaného sádrokartonu ale později ucpaly hadici. Hasiči byli bezmocní. „V předsálí zůstalo ještě po kotníky vody, tak jsme ten odpad začali dávat lopatkami do toalet,“ doplňuje Suchá.

K zaměstnancům kina se přidali přivolaní pracovníci soukromé firmy. Pomohla i ást Praha 8, která zdarma zapůjčila několik vysoušečů. Ty fungují bez přestávky ještě i dnes.

Biograf se podařilo dostat v rekordní době do jakž takž provozuschopného stavu. Podle ředitelky Marty Suché je to malý zázrak. „Majitel kina řekl, že opravy budou trvat dva měsíce.Myale chceme už zítra promítat,“ uvedla ředitelka.

Všechno nasvědčuje tomu, že se to povede, a film Babel, který je zítra na programu jako první, skutečně poběží. Pracovníci kina sice budou ještě několik týdnů, možná měsíců, existovat v provizorních prostorech, ale diváci by neměli být o nic ukráceni.