Po první světové válce rostla v Praze kina jako houby po dešti, a to především v suterénech moderních paláců. Atlas své místo našel na Florenci ve stejnojmenném bankovním domě, postaveném ve funkcionalistickém stylu.

Autory jsou žáci Gočára

Jeho autory jsou architekti František Josef Stalmach a Jan Hanuš Svoboda, žáci proslulého Josefa Gočára, kteří jej vyprojektovali už v roce 1935. Trvalo dlouhých sedm let, než byla stavba dokončena. Umělecky cenná výzdoba i celá fasáda jsou dnes památkově chráněné.

Už zpočátku bylo naplánováno, že v domě vznikne nejen biograf, ale i bar a tehdy módní taneční kavárna. V roce 1948 bylo kino znárodněno a přejmenováno na Sokolovo. Až do roku 2000 ho spravoval Pražský filmový podnik. Ve zbídačeném stavu ho pak převzala společnost Hollywood Classic Entertainment.

Nespolehlivé potrubí

Atlas patřil ve své novodobé historii ke “smolařům” mezi biografy. V roce 2002 byl úplně zdevastován ničivou povodní, během oprav o rok později v něm povolilo potrubí a obsah se vylil do interiérů. V roce 2007 jej zaplavilo ještě něco horšího než voda. Potrubí opět nevydrželo a provozovatelé se tentokrát museli zbavovat městských fekálií. Naštěstí se celá událost odehrála hodinu před plánovaným promítáním. Hasiči většinu spouště odsáli, zbytek museli zaměstnanci s pomocí lopatek odklidit do toalet.

Stěny ozdobil Pérák

Současný vzhled předsálí a kavárny Atlas je dílem akademického malíře Jindřicha Hájka, který se rozhodl navázat na prvorepublikovou minulost. Podlahu, část stěn i bar ozdobilo mramorové obložení a malby fiktivního “fantoma” protektorátních ulic – Péráka. Po klidné dekádě zasadil majitel objektu kinu poslední ránu v podobě neprodloužení nájemní smlouvy. Svou vinu však podle provozovatelů, společnosti Cinemart Plus, nese i rapidní zdražování energií. V současnosti hledají nové prostory a fanoušci tak snad o svůj oblíbený podnik nepřijdou. Na své původní adrese se s nimi Atlas rozloučil 23. prosince pokračováním trháku Avatar.