Podle informací České televize akce proběhla na konci června a pracovníci PVK našli celkem dvanáct schránek, jejichž hledání může být nebezpečné. Pražský deník se pokusil PVK kontaktovat, avšak tiskový mluvčí Tomáš Mrázek má dovolenou a jeho zástupkyně o aktivitě firmy věděla také pouze z médií.

Server ČT24 citoval mluvčího Mrázka, podle něhož však nešlo o žádnou speciální akci, která by reagovala na nedávnou tragickou událost ve stoce Motolského potoka, který na smíchovské náplavce ústí do Vltavy a v podzemí vede zhruba čtyři kilometry. "Ve chvíli, kdy mají ‚kanálníci‘ práci v blízkosti lokality, kde jsou kešky, tak tam zamíří a odstraní je," řekl mluvčí PVK s tím, že tipy dostávali přímo od "keškařů". "Jedna kolegyně je v této komunitě aktivní a informace šly přes ni," upřesnil Mrázek a dodal, že společnost spravuje skoro tisíc kilometrů kanálů.

A jak to dopadlo s inkriminovanou keškou s názvem Motolský potok? Tam už by byli "kanálníci" z PVK bez práce, protože krátce po utonutí dvou lidí byla deaktivována. Stala se tak pro hledače bezcenná, protože se nemohou na internetu zapsat, což je stejné, jako by ji vůbec nenalezli.

Server geocaching.com popřál upřímnou soustrast pozůstalým. "Vzhledem k tragickým sobotním událostem keš disabluji. Jistě teď není vhodné a ani ohleduplné do míst vstupovat. Jak to bude s keší dál, je v řešení, názory vyjádřené u keše se pokusím vzít v úvahu, byť jsou hodně rozdílné," píše uživatel Rico Reviewer.

Praha 5 odstraní kešku Motolský potok

Podle spekulací bulvárních médií však příkaz na deaktivaci přišel z amerického Seattlu z centrály firmy, která mezinárodní server provozuje. Správce rovněž po nějaké době rázně uťal diskuze českých lovců kešek. "Uvědomujeme si, že se tu stala tragická událost a rozpoutala citlivá diskuze. Ale chtěli bychom všechny upozornit, že stránka kešky není veřejným diskuzním fórem," stojí v anglicky psaném příspěvku, který informuje o zamčení diskuze. "Můžete pokračovat v lokálních fórech či na sociálních sítích."

Rozsáhlou veřejnou debatu odstratovala bouřka spojená s přívalovým deštěm v sobotu 9. června. Skupina čtyř mladých lidí při geocachingu podcenila počasí z kanálu Motolského potoka je voda vyplavila do Vltavy. Ženu a muže zachránili lidé z lodí, ještě v noci pak záchranáři našli tělo sedmdvacetileté ženy, partnerky přeživšího mladíka.

Policejní potapěči ve spolupráci s hasiči pak čtvrtého člověka, přítele zachráněné dívky, nemohli vypátrat. Šance na přežití pochopitelně stále klesala. Po marných pokusech nakonec jeho tělo objevila náhodou žena, která byla s rodinou na šlapadle, u Slovanského ostrova 15. června.

Radnice Prahy 5 následně vyhlásila, že kešku v Motolském potoce zruší sama. Avšak zatím se politikům nepodařilo najít firmu vhodnou k realizaci tohoto záměru. Ale vypadá to, že ještě během léta by měla schránka z kanálu definitivně zmizet.