Naštěstí se operátorce záchranné služby podařilo zraněnou ženu přimět k využití nouzové funkce mobilní aplikace Záchranka. Ta díky GPS v telefonu dokáže dispečinku oznámit přesné souřadnice místa, kde je pomoc potřebná, už současně s voláním na linku 155. Nouzová funkce, kdy se využije internetový prohlížeč, je novinkou, které umožní nasměrovat pomoc i k lidem, kteří aplikaci Záchranka ve svém telefonu staženou nemají.

Zdroj mapy: Zdravotnická záchranná služba hl. m. PrahyZdroj: Deník / Holakovský Milan

Městská policie. Ilustrační foto.
Mladík nejdřív pocuchal keř, pak se vrhl na strážníka

Záchranáři doporučují instalaci aplikace

Její instalaci ovšem záchranáři nadále doporučují: použití je snadné, rychlé – a informace o poloze jsou i mnohem přesnější. Pomoc k pacientce, která ji nainstalovanou neměla, tak operátorka navigovala i podle toho, jak z telefonu slyšela přibližující se zvuky sirény vyslané sanitky. „Na jedničku rovněž zafungovala skvělá místní znalost posádky záchranného vozidla a její spolupráce s operátorkou,“ pochválila Poštová.

Dálnice D1. Ilustrační foto.
Soud otevřel kauzu údajného vybržďování auta s dítětem

Připomněla, že i na tak zalidněném území, jako je hlavní město, může dojít k situaci, kdy nalezení zraněného není snadné – a mít aplikaci Záchranka staženou do telefonu se tak vyplatí. „Pražští záchranáři od začátku letošního roku takto vyjížděli už k osmi desítkám případů,“ konstatovala Poštová.

Alkohol za volantem.
KRIMI MIX: Bosý útěk řidiče, který pil, zastavil plot