Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když tělo selhává, pomohou čtyři tlapky

Praha – Její život je jako na houpačce. Kvůli roztroušené skleróze je Hana Černá  občas na vozíku, občas si vystačí  s berlemi. Bez koho by si už ale život nedovedla představit, je fenka zlatého retrievera Ešlinka, kterou dostala od občanského sdružení Helppes.

6.4.2013
SDÍLEJ:

BEZ TŘÍ A PŮL LETÉHO PARŤÁKA Ešlinky si už klientka občanského sdružení Helppes Hana Černá, která trpí roztroušenou sklerózou, nedovede svůj život představit. Na snímku s ředitelkou organizace Zuzanou DaušovouFoto: Deník / Veronika Cézová

Pražské neziskovky 7„Ešlinka? Ta je jedním slovem úžasná," chválí si svou čtyřnohou pomocnici šestapadesátiletá Hana. Fenka zlatého retrievera jí pomáhá už od rána. A celý den se nezastaví. Stále je co přemisťovat, stále je co podávat ze země.

Na důkaz, jak je fenka všestranná a pohotová, k ní Hanka naklání hlavu. „Ešlinko, pomoz mi sundat čelenku!"  A fenka jemně skousne okraj čelenky, přetáhne ji přes hlavu a podává Hance.

Zřetelné povely

Toto soužití trvá už skoro dva roky. „Jsme sehrané, ale začátky byly těžké. Hlavně pro mě, abych se správně naučila dávat povely." Zuzana Daušová, ředitelka sdružení Helppes – Centra výcviku psů pro postižené, jen souhlasně přikyvuje. „Povely, to je základ. Když teď řeknu povel Ešli, pojď sem, ale bez intonace, fenka samozřejmě nezareaguje. Proto naši trenéři tráví s klientem a jeho psím pomocníkem zpočátku i několik týdnů v bytě klienta tak, aby viděli, že si dotyčný dokáže o tu pomoc od pejska říci," vysvětluje ředitelka.

I po dvanácti letech je stále šťastná, že může pomáhat potřebným. „Jsem hrdá na to, že se mi podařilo založit organizaci, která má smysl. Zúročila jsem tak své dlouholeté zkušenosti ve výcviku psů a při práci s lidmi se zrakovým postižením ve prospěch lidí s nejrůznějšími handicapy."

Prestiž i v zahraničí

Ve spolupráci s odborníkem na pachové práce psů Stanislavem Beníškem vypracovala originální metodiku pro výcvik signálních psů pro osoby trpící diabetem či metodiku pro výcvik psích asistentů – průvodců pro osoby trpící autismem. Díky tomu se organizace Helppes stala prestižní a uznávanou nejen u nás, ale i v zahraničí.

Do budoucna má Zuzana Daušová velmi skromné přání. „Hlavní je udržet chod organizace, což v dnešní době není vůbec snadné, protože dopady finanční recese se samozřejmě promítají negativně i do neziskové sféry."

Kromě toho chce nadále uspokojovat všechny oprávněné žadatele o psí asistenci. „V našem státě jsou hrazeni vodící psi pouze osobám se zrakovým postižením, a to až do výše 350 000 korun. Naproti tomu ale lidé s jakýmkoli jiným zdravotním postižením, bez ohledu na závažnost svého postižení i potřebu asistenčního psa, nedostanou od státu na pořízení psího asistenta ani korunu. Proto chceme být i nadále schopni profinancovávat veškeré náklady klientům tak, aby v takto nastaveném systému nebyli diskriminováni."

Občanské sdružení Helppes ve zkratce:

Helppes předává zdarma speciálně vycvičené psí pomocníky: psy asistenční, signální, balanční, vodící, průvodcovské a canisterapeutické (léčebný kontakt psa a člověka) dospělým i dětským klientům s nejrůznějšími typy postižení.

Organizace již dvanáct let poskytuje uživatelům služeb komplexní servis od zaškolení žadatele o speciálně vycvičeného psa, přes jeho výuku a proškolení, předání psa a secvičení se psem, až po následný servis po celou dobu aktivní služby psa.

Helppes má osm pracovníků na hlavní pracovní poměr a dvanáct na dohodu o provedení práce. Jedná se o pozice ve vedení organizace, fundraisingu (systematická činnost, jejímž výsledkem je získání finančních či jiných prostředků na obecně prospěšnou činnost), pracovníky v sociálních službách, trenéry psů, lékařku  psychiatričku, mentální koučku, správce areálu, pečovatele o psy, instruktorky kurzů.

Průměrný roční provoz stojí kolem pěti milionů korun. Sdružení financuje své projekty hlavně z darů, sponzoringu, příspěvků jednotlivců, grantových programů, veřejné sbírky (včetně dárcovských SMS) a grantů městských částí. Významně také organizaci pomáhají dotace Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a pražského magistrátu.

Autor: Veronika Cézová

6.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Ondřej Kolář.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

Politolog Petr Pravda řekl Pražskému deníku: "Oblíbení starostové městských částí mohou stranám přinést dobré výsledky." Už zítra půjdou (nejen) Pražané k volebním urnám a budou volit své poslance. Má smysl v letošních volbách kroužkovat jednotlivé kandidáty? Jak politikům pomáhají v bojích o voliče sociální sítě? 

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod. 

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení