Se stavbu se začalo již v roce 1986, ale od té doby byla právě kvůli chybějícím penězům několikrát zastavena.

Město ale hodlá Šutku dostavět do konce příštího roku, navzdory tomu, že konečná investice do plaveckého areálu bude 680 milionů korun. Podle radní Aleksandry Udženije (ODS), která má na starosti majetek města, se jedná o klíčovou stavbu.

„Do konce letošího roku půjde na Šutku 105 milionů korun a v příštím roce je přímo v rozpočtu města vyčleněno dalších 330 milionů korun, které by měly stavbu bazénu pokrýt,“ vyčíslila radní Aleksandra Udženija (ODS) náklady na jednu z nejproblémovějších staveb v metropoli.

Ani v letošním roce ale nebyla výstavby Šutky bez problémů. Stavba musela být zakonzervována letos na začátku května opět kvůli penězům. Dokud zastupitelé neschválí městský rozpočet, nikdo na Šutce pracovat nebude. Ten se bude schvalovat v polovině prosince a pak musí hlavní město vyzvat zhotovitele k pokračování výstavby.

„Máme 45 dnů na zahájení stavby od té doby, kdy nás investor vyzve ke stavebním pracím,“ sdělil Deníku Jiří Bažata z firmy SMP CZ, která plavecký areál staví.

Pokud tedy zastupitelé schválí rozpočet hlavního města na příští rok s penězi určenými na výstavbu Šutky, stavba by se mohla znovu rozjet na přelomu roku. A první plavci by si mohli ve vodách nového areálu zaplavat na konci příštího roku.

Na co bude návštěvníky lákat? Plavecký areál bude vybaven padesátimetrovým bazénem s osmi plaveckými drahami. Za vodními hrátkami pak budou moci návštěvníci přejít do akvaparku, který bude součástí areálu. V něm budou dva tobogány, vířivka, relaxační bazén a další vodní atrakce.

„Součástí projektu jsou základové práce na desce akvaparku. V ní jsou vedené například odpady a další technologie pro jeho provoz. Technologie pro akvapark a bazén je stejná. Když se začaly dělat výkopové práce na stavbě bazénu, udělaly se proto i základy pro akvapark. Už sem nemusí žádná těžká technika,“ upozornil Jiří Wolf, mluvčí odboru městského investora na stav projektu. Pak se ale stavba musela zakonzervovat a pracovalo se už jen na bazénu. Pro akvapark jsou hotové betonové prvky, ale ještě není zastřešen.

Projekt rovněž počítá se vznikem parkoviště s kapacitou 270 míst. Upravit se bude muset také blízká křižovatka s Čimickou ulicí.

Jiří Bažata ze společnosti SMP CZ prováděl novináře areálem více než dvacet let nedostavěného areálu bazénu Šutka v pražských Kobylisích. I společnost SMP CZ, která vyhrála výběrové řízení na dostavbu plaveckého areálu, ale musela stavbu v květnu letošního roku zakonzervovat.

Nacházíme se u hlavního bazénu. Co už je hotovo?
Vzduchotechnika je připravena, dále konstrukce střehy je připravena na montáž podhledů v bazénu. Ty budou mít protiakustickou úpravu, aby zde bylo příjemné prostředí. Základem konstrukce bazénu je železobetonová deska, která je hotova na ni pak přijde podlahové topení a vršek konstrukce bude upraven keramickou dlažbou.

Je nějaká speciální technika, kterou byl bazén stavěn?
Bazén byl vyroben technologií nerezi. Ta je na všech stěnách bazénu. Co se týče dna, to bude dostavěné až po montáži technologického zázemí.

Stavba ale dlouhou dobu stála. S přestávkami od roku 1986. Co jste museli kvůli prodlevě měnit?
Museli jsme ale obnovit protikorozní nátěry, které byly za tu dobu, co stavba stála, poničeny. Dále jsme museli vyměnit zděné konstrukce, které byly poplatné době konce osmdesátých let, kdy se tu stavělo, takže veškeré vyzdívky jsou nové. Čas, kdy se nestavělo, také neprospěl protikorozní úpravě. Všechny ocelové konstrukce jsou natřeny novou vrstvou proti korozi. Kromě toho jsme také museli odstranit spoustu náletové zeleně. Areál opravdu vypadal úplně jinak než teď.

Jak hluboký je bazén?
Hloubka je proměnná, na jedné straně je to metr dvacet, na druhé metr osmdesát.

Kolik lidí na stavbě pracovalo?
V současné době stavba stojí. Ve špičce na areálu může dělat až pět set lidí.

Kdy se podle vás začne znovu stavět?

Pokud nás vyzve investor, kterým je hlavní město, s tím, že v rozpočtu jsou peníze, tak stavbu zahájíme do 45 dnů.

Dokážete odhadnout, jak velká je plocha, která k areálu náleží?
Je to odhadem asi deset hektarů. Velkou část bude tvořit parkoviště pro 270 automobilů.