„Tati, půjč mi to už,“ dožadoval se hrací konzole malý Radim. Jeho táta jakoby zapomněl, že přišel na veletrh hraček se synem. „Chvilku počkej, musím dohrát celé kolo,“ netrpělivě odpověděl Petr Dvořák svému synovi. A proč ho tato hra tak nadchla? „Za mého mládí takovéto hračky nebyly, takže se musím přiznat, že mnoho věcí, které kupuji Radimkovi, sám rád vyzkouším,“ řekl Petr Dvořák.

Velký zájem, který panuje nejen ze strany dětí, ale i dospělých o technické hračky, potvrdil Pražskému deníku promotér Lukáš Kosík. „Každým rokem zaznamenáváme z řad návštěvníků větší a větší zájem. Některé konzole jsou i 3D, což uchvátí nejen děti, ale hlavně jejich tatínky,“ přiznává s úsměvem Kosík.

Na veletrhu hraček však uvidíte i hračky, které už musí bojovat doslova o každého zákazníka. „Je velká škoda, že je modelářství na ústupu. Dnes už nenarazíte ani na modelářské kroužky, a když už, tak je vedou lidé v důchodovém věku, kteří už nebudou mít své následovníky. Zkrátka modelářství je časově náročné a chce to mít trpělivost, kterou již děti nemají,“ posteskl si modelář Ladislav Bušek.

Naopak na nepřízeň si nemohou stěžovat prodejci lega, které je stále populární. A co stojí za tím, že plastové kostky všech velikostí jsou stále v oblibě? „Lego samozřejmě podléhá trendům. A tím, že se dokázalo přizpůsobit, je stále v kurzu. Děti si tak hrají s legem, které má tématiku podle jednotlivých filmových hrdinů – kouzelníků či bojovníků,“ shrnula úspěch lega prodavačka Evženie Palasová.

Anketa: Jakou máš nejoblíbenější hračku? A kterou by sis odnesl z veletrhu?

close zoom_in Michal Dvořák
Nejlepší je samozřejmě můj playstation. A tady? Super je herní konzole, tu bych chtěl mít doma.


close zoom_in Anička Morysková
Doma mám mojí malou lištičku, je to plyšák. Tady se mi také líbí plyšové hračky, ale také panenky.


close zoom_in Honzík Šváb
Nejraději si hraji s autíčky. Na veletrhu si mi nejvíc líbil velký plyšový medvěd, se kterým jsem se fotil.

VERONIKA CÉZOVÁ