Pražané o ně mají „zakopávat" několik měsíců doslova na každém kroku. Obří billboardy i plakáty, dlouhá řada slibů a především úsměvy lídrů politických stran. Komu pravděpodobně budou patřit?

Zcela bez šance není ani Klaus ml. 

I když strany většinou sázejí spíše na centralizovanou kampaň, z billboardů a plakátů se budou zubit také lídři lokálních kandidátek. Ty bude většina stran před podzimními volbami vybírat v průběhu února nebo následujících měsíců.

Podle zjištění Pražského deníku má v Praze velkou šanci například Jana Černochová, populární starostka Prahy 2 a stávající poslankyně za ODS. V pondělí to naznačil šéf pražské organizace strany Filip Humplík. „Černochová v sobě spojuje hlavní proudy ODS, zároveň je úspěšná lokální politička a výborná poslankyně," shrnul Pražskému deníku.

Zcela bez šance není ani syn bývalého prezidenta republiky a občanskodemokratický expert na školství Václav Klaus mladší. Nalezl podporu v Praze 6. Tamní buňka minulý týden téměř jednohlasně navrhla jeho nominaci a Klaus mladší se tak velmi pravděpodobně dostane na volitelné místo pražské kandidátky strany.

U pražské ČSSD se spekuluje o dvou jménech 

Ovšem Praha už zdaleka není výsostným územím ODS, jak tomu bylo v minulosti. Bodovat zde chce zejména hnutí ANO. A v jeho případě je takřka jasno, kdo se bude usmívat z billboardů - s největší pravděpodobností to bude předseda hnutí a vicepremiér Andrej Babiš, stejně jako ve všech předchozích volbách, kterých se hnutí účastnilo. Taktika zjevně funguje, takže se nedá očekávat, že by ji stratégové ANO hodlali měnit.

Jinde je změna už teď téměř jistá. U pražské sociální demokracie se spekuluje o dvou jménech, a to o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi a před nedávnem jmenovaném ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi. Ten je zřejmě favoritem, i když sám zatím složení kandidátky zatím odmítá komentovat.

TOP 09 sází na kroužkování

Zajímavým způsobem plánují pražskou listinu sestavit v TOP 09. Podle informací týdeníku Respekt hodlá šéf strany Miroslav Kalousek na poslední místo nasadit mladého teplického radního Dominika Feriho. U něho se však očekává, že ho voliči díky jeho oblibě na sociálních sítích vykroužkují na volitelnou pozici. Lídrem v metropoli zůstane Karel Schwarzenberg.

Změna na čele kandidátky se nedá očekávat ani v případě KDU-ČSL, i když tam může kartami ještě zamíchat možná volební koalice se STAN, o které chtějí obě strany rozhodnout ve čtvrtek.

Nikdo nemůže dopředu říci, kdo bude lídrem 

S ohledem na silnější pozici v Praze však místo lídra i v případě společné kandidátky zřejmě získají lidovci a pravděpodobně ho obhájí ministr kultury Daniel Herman.

„Nikdo dopředu nemůže s jistotou říci, kdo bude lídrem, ale moc si nedovedu představit, že by to byl někdo jiný," uvedl šéf pražských lidovců Jan Wolf.

Zelené téměř jistě do voleb v Praze povede předseda Matěj Stropnický a piráty šéf pražského zastupitelského klubu Jakub Michálek. V případě komunistů volba pravděpodobně padne buď na Martu Semelovou, nebo na místopředsedu strany Jiřího Dolejše.

Čtěte také: Lékař použil data pacientů pro senátní kampaň. Hrozí mu postih