Už v noci ze soboty na neděli se ve štábech Pirátů na lodi Cargo i u hnutí Praha sobě slavilo a za lidoveckým poslancem Janem Čižinským do Holešovic dorazil Jiří Pospíšil, lídr spojené kandidátky TOP 09 a STAN s podporou lidovců a dalších dvou menších stran. Spojené síly pro Prahu, které skončily v souboji o magistrát na čtvrtém místě, by s těmito partnery složily pohodlnou většinu 39 hlasů. Do opozice by tak odsunuly jak občanské demokraty, tak dosud vládnoucí hnutí ANO na pátém místě.

V neděli odpoledne do sídla ODS v Truhlářské ulici dorazil Hřib se šéfem poslaneckého klubu Jakubem Michálkem a zastupitelem Adamem Zábranským. Piráti zopakovali, že preferovanou variantou je spolupráce s Čižinským a Pospíšilem. "Zatím jsme nevedli koaliční jednání, máme ještě schůzku s Prahou sobě, tu bych možná označil jako koaliční," řekl novinářům Hřib. "Jdeme do toho s tím, abychom se dohodli, že se dohodneme, abychom zablokovali ostatní varianty," prohlásil Čižinský pro Českou televizi. Pirátské námluvy budou pokračovat později také se Spojenými silami.

Priority pro Prahu

"Neproběhly žádné koaliční nabídky, to jsme si vyjasnili hned na začátku," zdůraznil možný nový primátor. "Řešili jsme priority pro Prahu, investiční záležitosti, jako je dostavba okruhů, metro D. Nechceme, aby koalice při hlasování válcovala opozici, jako tomu bylo doposud," dodal Hřib s tím, že do detailů ani jedna strana nešla. "Šlo o úvodní schůzku. Sejdeme se za týden."

Těžce vydechující Svoboda na tiskové konfrenci řekl, že se ODS bude chtít setkat i s Janem Čižinským. "Prahu sobě znovu vyzveme, protože se domníváme, že je nutné, aby začal magistrát fungovat v nějaké podobě," řekl exprimátor. Vyjednávací týmy hovořily podle Svobody o časové ose zobrazující "nápravu chyb, které tady byly."

Svoboda také na dotaz jednoho z žurnalistů nepřímo připustil, že by netrval na postu primátora, což tvrdil v rozhovoru pro Deník, když ještě netušil o rozložení sil. "Naše hlavní ambice je to, aby magistrát začal fungovat, aby se Praha pohnula z toho nicnedělání," zopakoval Svoboda. "Zatím hledáme, jak se na tyto věci dívají ostatní, hledáme průnikové věci, koalice musí být silná a mít jasno v tom, co chce udělat. Musí pracovat celé čtyři roky, ne jen pár měsíců."

Čižinský odmítá ODS i ANO

V Lázeňské ulici proběhne mítink představitelů ODS se Spojenými silami. "Chceme se potkat také s ODS, protože o to projevila zájem. Považuji za správné bavit se se všemi partnery v zastupitelstvu, přestože některé strany skončí v opozici," řekl v noci europoslanec a šéf topky Pospíšil. 

Na závěr večera přišli Bohuslav Svoboda a spol. do OD Kotva, kde povedou rozhovory s hnutím ANO. Dohromady toho však moc nezmůžou, neboť 26 zastupitelů pro sestavení městské rady nestačí. "Hnutí ANO nemá v Praze koaliční potenciál," prohlásil Svoboda po pracovní večeři s Petrem Stuchlíkem.

Starosta Prahy 7 Čižinský nadále trvá na tom, že nechce jít do koalice s ODS a ANO. Také proto Praha sobě jednala přes den s Piráty a znovu i s TOP 09 a STAN. Tyto dvě sdružené strany se pak budou bavit i s Piráty. Vypadá to složitě, ale podle spekulací se čeká, až se zahájí tříčlenná jednání Hřiba, Čižinského a Pospíšila. Podle lidoveckého poslance je to jediná možná varianta na změnu v metropoli.

Čižinský by po uzavření koalice chtěl jednat s ODS i ANO o "konstruktivní opozici". Lídr Prahy sobě se cítí při zákulisních rozhovorech silný také proto, že dostal nejvíc preferenčních hlasů. A to může být problém - najednou se o místo primátora ucházejí kromě Svobody dalšíc tři muži, všichni tvrdí, že právě jejich uskupení na to má právo.

Volby na pražský magistrát vyhrála ODS se 14 mandáty v 65členném zastupitelstvu. Piráti, Praha Sobě a koalice TOP 09 a STAN mají po 13 zastupitelích, ANO získalo 12 křesel. Do zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostali zástupci ČSSD a KSČM, vypadli i Zelení. Dosud na magistrátu vládla koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice Zelených, KDU-ČSL a STAN.