Jaké šance má tolik mediálně protíraná koalice TOP 09 s ODS? Podle politologa Bohumila Doležala šanci má. „Předpokládám, že TOP 09 bude paralelně jednat s pražskou ČSSD, aby měla něco v záloze,“ řekl Doležal Deníku. Scénář, že by pražská ODS vyjednávala jen „na oko“, aby se na konci třicetidenní lhůty opět spojila se sociální demokracií, odmítl. „Tolik se zaklínali, že to neudělají. Kdyby k tomu občanští demokraté přeci jen dospěli, vzbudilo by to veřejné pohoršení. Ale možná jsem příliš velký optimista,“ dodal Doležal.

Výsměch a absolutní stopku v dalších komunálních volbách by od voličů podle Doležala dostali, kdyby se zbavili současného primátora Bohuslava Svobody.

ODS začne vyjednávat s TOP 09

Co je zatím zřejmé? Dnes odpoledne začne koaliční jednání mezi zástupci TOP 09 a občanskými demokraty. S jakými ambicemi do jednání pražští občanští demokraté vstupují? „Budeme se snažit maximálně prosadit volební program a zajistit občanské demokracii silnou pozici v radě a dalších orgánech zastupitelstva,“ oznámil včera Deníku Boris Šťastný, předseda pražských občanských demokratů, který je za stranu spolu s Rudolfem Blažkem a primátorem Bohuslavem Svobodou ve vyjednávacím týmu.

Za zastupitele ze zatím opoziční strany TOP 09 se mají jednání o ovládnutí Prahy zúčastnit předseda pražské TOP 09 František Laudát, šéf pražských zastupitelů Tomáš Hudeček a primátorský kandidát Zdeněk Tůma. Zda skutečně vytvoří novou pražskou vládu, je ale těžké odhadnout.

Stejně těžké je říci, jak budou pražští poslanci schvalovat tisky na dnešním jednání zastupitelstva. „Rada fungovala normálně. Jaké bude zastupitelstvo, si nedokážu vůbec představit,“ řekl Deníku Hudeček.

Boris Šťastný přepokládá, že zastupitelé projeví politickou kulturu a předložené tisky budou schvalovat standardním způsobem. Na předcházejícím zastupitelstvu ale „standardní“ jednání mělo pětihodinové zpoždění.