Poradci primátora.Zdroj: DeníkTabulkové platy a honoráře konzultantů stojí městskou kasu kolem čtvrt milionu korun měsíčně plus odvody. Podle opozičního hnutí ANO, které bylo hlavní silou předchozí magistrátní koalice v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou, je tým poradců jejího nástupce „ohromný“.

Pohled do minulosti dává této kritice za pravdu, ale jen částečně. Krnáčová si v posledním roce své vlády nechala radit za veřejné peníze od tří zaměstnanců a dvou „dohodářů“. V roce 2015 ovšem měla evidovaných externích poradců hned 12. Tomáš Hudeček, který byl primátorem v letech 2013 a 2014, se pak počtem rádců příliš nelišil od Zdeňka Hřiba. Hudečkovi předchůdci Pavel Bém a Bohuslav Svoboda (oba ODS) si zase po jistou dobu vystačili s pouhými čtyřmi asistenty. V jiných obdobích ovšem tým rozšířili.

Jako před rokem 1989

Podle zdroje z blízkosti exprimátorky ovšem třeba uvedený vyšší počet „dohodářů“ z roku 2015 neznamená, že tito lidé pracovali pro Adrianu Krnáčovou dlouhodobě. „Primátorka si najímala konzultanty ad hoc kvůli jednotlivým projektům, o které se osobně starala. Šlo třeba o přestavbu Lapidária, rekonstrukci Šlechtovy restaurace anebo Lítačku. A k těmto projektům bylo nutné získat odborné informace nebo právní analýzy,“ řekl Pražskému deníku zmíněný zdroj.

Šéf zastupitelů hnutí ANO Patrik Nacher vytýká Hřibovi také to, že výběrová řízení na místa městem placených poradců vyhlašuje Pirátská strana jako v případě aktuálního inzerátu, který nabízí pozici PR konzultanta. „Za nejvíce alarmující ale považuji znění požadavků na tuto pozici. Budoucí úředník magistrátu podle nich musí souhlasit s vizemi Pirátů a jejich filozofií. To je nepřijatelné. Totéž tu přeci bylo před rokem 1989,“ upozornil Nacher.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přijal tibetského lídra.
Primátor, který se vzepřel Číně. The Guardian píše o Hřibovi

„Je logickou praxí, že si primátor či kterýkoliv jiný představitel státní správy hledá co nejvíce kvalifikovaný a zároveň loajální tým odborníků, který sdílí podobné hodnoty jako on. Na řízení města se 70miliardovým rozpočtem je ho potřeba,“ kontroval Hřib.

Zveličená je podle primátora i opoziční námitka ohledně vypsání výběrového řízení prostřednictvím Pirátů. „V inzerátu je jasně uvedeno, že se jedná o úřední pozici na magistrátu. Piráti ostatně vedou na rozdíl od jiných politických stran transparentní výběrová řízení na základě veřejných a předem známých hodnotících kritérií. Na české politické scéně otevřená výběrová řízení bohužel stále nejsou běžnou praxí. A právě opoziční strany by si měly sypat popel na hlavu, nikoliv Piráti,“ oponoval Hřib s dovětkem, že poptávaná pozice neznamená zavedení dalšího placeného místa, ale náhradu ve stávajícím sboru poradců.

Kolínská má pochopení

Hřibův pohled víceméně sdílí i bývalá náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení). „Příliš nesouhlasím s argumentem, že práci poradců mohou jednoduše zastat úředníci magistrátu. Jde o dvě dost odlišné pozice. Úředník často musí mluvit za státní správu, typicky třeba v případě památkářů, a nedokáže proto jasně načrtnout možnosti, jaké má komunální politik jako představitel samosprávy,“ zdůraznila Kolínská.

Podle ní se pražští radní musí rozhodovat o desítkách a stovkách složitých problémů a desítky nebo stovky tisíc korun vynaložené měsíčně „navíc“ na dobré poradce mohou ve výsledku městské kase ušetřit. Sama Kolínská měla jako náměstkyně pět poradců na plný úvazek a jednoho na poloviční, přičemž dvě z těchto míst prý získala nad rámec výměnou za služební auto a řidiče, kterých se vzdala.

Čekání na výsledky voleb ve štábu KDU-ČSL, na snímku zleva Jan Wolf a Daniel Herman.
Spojené síly? Praktiky papalášů, útočí koaliční partner na Hřiba kvůli Petřínu

Aktuální Hřibovi poradci se starají mimo jiné o komunikaci s veřejností (PR), přípravu tisků pro radu a zastupitelstvo nebo o dohled nad tím, že všichni členové rady pracují na úkolech z programového prohlášení. Právě kvůli „přesahu“ primátorovy kanceláře i do gescí kolegů má Hřib podle koaliční smlouvy nárok na nejvíc asistentů.

Primátorovi náměstci mohou podle dohody zaměstnat čtyři internisty a dva externisty, řadoví radní o dva stálé zaměstnance méně. Třeba členové rady za hnutí Praha sobě (2 náměstci, 2 radní) využívají celkem 11 rádců na plný úvazek.

Pražský primátor Zděnek Hřib (Piráti) si prohlédl moderní metody odstraňování graffiti.
Nebezpečný precedens. Odbornice píší Hřibovi kvůli vyčištění Karlova mostu