Čtěte také:Den ledvin: transplantace ušetří půl milionu ročně

Chcete se ujistit, že právě vy nejste ten desátý Pražan? Pak můžete zavítat v rámci devátého Světového dne ledvin na preventivní vyšetření do některé z pražských ambulancí. Čeká tu na vás ve čtvrtek od 8 do 15 hodin bezplatné vyšetření, na které můžete přijít bez žádanky, bez předchozího objednání, ale i bez peněz. Regulační poplatek po vás tentokrát totiž nikdo chtít nebude.

A jak samotné vyšetření probíhá? Sestřička vám odebere kapku krve, ze které lékař zjistí hladinu krevního cukru. Následovat bude rozbor moči, který odhalí, jestli se v ní náhodou nevyskytuje bílkovina či krev. Nakonec doktor zkontroluje krevní tlak a určí tzv. BMI ukazatele tělesné hmotnosti. Pokud některá z naměřených hodnot bude vyšší, lékař vám doporučí další detailní rozbory krve a moči.

„Cílem dnešní akce je upozornit veřejnost na narůstající počet problémů s ledvinami. Je proto důležité včas zjistit, pokud má pacient například cukrovku či vysoký krevní tlak. Třeba funkce ledvin pacienta, který se neléčí se zvýšeným krevním tlakem, může po několika letech najednou poklesnout až o osmdesát procent," varuje primář Vladimír Vojanec z Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Nemocnici Na Bulovce.

Kde vás vyšetří:Nuselská poliklinika Táborská 325/57, Praha 4
Nemocnice Na Homolce, Roentgenova 2 a Poliklinika Hostinského v Praze 5
Nemocnice Na Bulovce, Budínova 67/2, Praha 8
Poliklinika Prosek Lovosická 40/440, Praha 9
Poliklinika Černý Most Generála Janouška 902

Primář Vladimír Vojanec řekl Pražskému deníku:
Onemocnění ledvin? Týká se i dvacetiletých

Jak poznáme, že ledviny nefungují tak, jak by měly? Nejen to prozradil v rozhovoru pro Pražský deník Vladimír Vojanec, primář z Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Nemocnici Na Bulovce.

Vladimír Vojanec, primář z Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Nemocnici Na Bulovce v Praze.Světový den ledvin je otevřený pro všechny zájemce. Kdo by k vám do ambulance však měl zavítat v první řadě?

Určitě by neměli váhat lidé nad padesát let, na ty se v rámci této akce soustředíme především. Dále jsou to lidé, kteří jsou obézní, mají vysoký krevní tlak, cukrovku či se v jejich rodině nachází někdo s ledvinovým onemocněním.

Jaké jsou první příznaky toho, že nám ledviny nefungují tak, jak by měly?

Varovným signálem, že se v ledvinách něco děje, je například přítomnost krve v moči. V tomto případě by měl být pacient vždy vyšetřen urologem nebo nefrologem. Dále to mohou být oteklé nohy, dechové obtíže, zažívací obtíže, nevolnost, průjmy, urologické obtíže či veřejnosti tolik známé bolesti v bedrech.

Kolik lidí jste vyšetřili na Bulovce v loňském roce? A u kolika z nich dopadly výsledky špatně?

Celkem si u nás nechalo vyšetřit ledviny celkem 376 lidí, z toho já sám jsem vyšetřil téměř 130 zájemců. Dohromady 98 pacientů jsme pak pozvali na podrobnější vyšetření.

Říkal jste, že cílíte prioritně na obyvatele padesát plus. Jsou to tedy právě oni, kteří mají s ledvinami největší potíže?

V naší ambulanci máme hlavně pacienty ve věku šedesáti let a více. Máme ale mnoho pacientů, kteří jsou na dialýze a je jim 40, 45 let kvůli neléčeným nemocem. Nejstarší pacient je ročník 1922. Naopak nejmladší se narodil v roce 1993, takže jde o velmi mladého pacienta.

Jak se máme o ledviny starat, abychom předešli jejich selhání?

Základním předpokladem pro to, aby ledviny mohly plnit svoji preventivní činnost, je dostatek tekutin. To pomáhá jak u ledvinových kamenů, kdy je potřeba, aby byla moč co nejméně zahuštěná, tak u pacientek, které trápí močové infekce. Není to ale jen o tom, že když budu pít dva litry denně, budu mít zdravé ledviny. Během dnešního Světového dne ledvin chceme poukázat na to, že například i pacient, který má vysoký krevní tlak, který ho nijak neobtěžuje, nebolí, mu dokáže poškodit ledviny tak, že skončí na dialýze.

Ledviny.
Kliknutím na obrázek ho zvětšíte.