VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý den podstoupí interrupci deset Pražanek

Praha - Ačkoli porodnost stoupá, počty vyvolaných potratů zůstávají už roky stejné.

10.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Každý den podstoupí v metropoli umělé přerušení zhruba deset žen. Některým z nich není ještě ani osmnáct let, jiným je mírně nad čtyřicet, důvod však mají stejný: plod, který v sobě nosí, z nějakého důvodu nechtějí nebo nemohou mít.

To byl případ i tehdy sedmnáctileté Petry. Když zjistila, že s přítelem čeká dítě, studovala ještě střední školu a maturita ji čekala až za rok.

„Tenkrát to byl můj první vztah a byla jsem hrozně nedospělá. O tom, že bych si dítě nechala, jsem neuvažovala ani chvíli. Partnerovi jsem proto své rozhodnutí pouze oznámila. Neprotestoval a doprovodil mě do Motola,“ vzpomíná dnes už osmadvacetiletá žena. „Nejprve mě odvedli do místnosti, kde bylo křeslo jako u gynekologa a pak jsem dostala narkózu. Když jsem se vzbudila, ležela jsem na pokoji, kde bylo zhruba sedm stejně starých dívek jako já a vyprávěly jsme si o tom,“ popisuje.

Zarazil ji ale přístup lékařů. „Psychologa jsme vůbec neměly k dispozici a gynekologové s námi jednali jako bychom byly šlapky.“

Převládají miniinterrupce

Podle statistik Národního registru potratů se počet interrupcí za sedm let v Praze téměř nezměnil. Před osmi lety lékaři provedli 3690 umělých přerušení těhotenství, loni to bylo 3215.

Nemocnice se shodují, že převažují zákroky do osmi týdnů těhotenství, takzvané miniinterrupce. „Jen za minulý rok gynekologové přerušili těhotenství u 336 žadatelek. U dvou set z nich se jednalo právě o miniinterrupci,“ sdělila za Fakultní nemocnici na Bulovce Petra Effenbergerová. Podle ní ale nebyly pacientkami jen neplnoleté dívky nebo studentky. „Mnoho z nich jsou matky, které už mají doma děti a další si nechtějí pořídit proto, že se bojí, že by je neuživily,“ doplnila.

#nahled|https://g.denik.cz/63/12/info_potraty1_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/63/12/info_potraty1.jpg|Počty potratů v České republice začaly růst.#

Na křižovatce

Psycholog Jeroným Klimeš tvrdí, že interrupce vytváří největší problém tím, že staví ženu na křižovatku cest, zda jít cestou rodiny nebo jít jinou cestou, například kariéry. „Pro ženu je ale cesta rodiny tou nejpřirozenější, takže pokud se rozhodne jít jinudy, zabíjí tím v sobě určitý „sen“. Pak se může stát, že postupem času, žena prožívá na základě vzpomínek trauma. Trauma může vznikat i několik let po zákroku,“ sdělil.

Jak doplnil primář gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí Jaroslav Kudlík, řada žen chodí na poslední chvíli, a do termínu, kdy se mohou potraty podle zákona provádět, se stěží vejdou. „Loni jsem musel jednu ze zájemkyň dokonce odmítnout, protože přišla pozdě,“ řekl.

Případy, kdy by se matky ze sociálně znevýhodněného prostředí snažily plodu zbavit svépomocí, naštěstí v současnosti vymizely. Oslovení lékaři se shodují, že takové případy by hlásili policii. „Sanitky samozřejmě k těhotným matkám, které krvácejí, vyjíždějí, ale zda se pokusily o interrupci v domácím prostředí, s tím se záchranářům nesvěřují,“ doplnila mluvčí zdravotnické záchranné služby Jiřina Ernestová.

Počty interrupcí v Praze:Počty interrupcí na tisíc žen (15 – 49 let)
20003690případů 12,39
20013462případů 11,86
20023304 případů 11,46
20033057 případů 10,46
20043445 případů 12,00
20053395 případů 11,76
20063195 případů11,00
20073215 případů údaj zatím není

Zdroj: Národní registr potratů, Český statistický úřad

LUCIE BOHÁČOVÁ, PETRA HOLZBACHOVÁ

Jste pro nebo proti potratům?

Veronika Tománková
32 let, učitelka biologie z Prahy 2
Jsem pro
Myslím si, že existují situace, ve kterých má žena mít možnost volby. Osobně jsem se s takovou situací nesetkala, ani v mém okolí nikdo potrat nepodstupoval. Naopak, mám bolestivou zkušenost, kdy moje kamarádka o miminko přišla.

Petr Tyle
17 let, student obchodní akademie z Řevnic
Jsem pro
V případě, že se např. mladým lidem, jako jsem já, přihodí, že neuhlídají situaci, tak co pak s „tím“? Než aby si zničili život, je potrat rozumným řešením. Moje spolužačka přišla v sedmnácti letech do jiného stavu s asi dvacetiletým klukem a dítě si nechala. Myslím si, že jí takové řešení moc nepomohlo. Nedodělala školu a zkrátila si mládí.

Jana Jelínková
53 let, v domácnosti z Dobříše
Jsem pro
Určitě by žena měla mít možnost se rozhodnout. V každém případě. Přesto, že jsem šťastnou babičkou a máme krásné miminko, domnívám se, že tento zákrok má být svobodným rozhodnutím každé dámy a obou partnerů vůbec.

Pavel Marek
27 let, vývojář analytik z Prahy 6
Záleží na tom, v jakém stádiu těhotenství se žena ocitá. Myslím si, že na počátku vývoje se jedná o embryo, které ještě není úplně člověkem. Pokud se jedná o mini interrupci, do jednoho – dvou měsíců, tak bych ji ještě zlegalizoval, potom už asi ne.

A jaký je váš názor? Hlasujte v naší anketě.

Autor: Lucie Boháčová

Nahravá se anketa
10.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

iPhone X

KRIMI MIX: Cizinec chtěl použít cizí doklady k nákupu drahého mobilního telefonu

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT