„V roce 2016 jsme celkově vytřídili a zrecyklovali bezmála 800.000 tun obalových odpadů," uvedl generální ředitel společnosti Zbyněk Kozel. Každý Čech vytřídil v průměru 20 kilogramů papíru, zhruba 12 kilogramů plastů, stejné množství skla a necelého půl kilogramu nápojových kartonů.

Popelnice na tříděný odpad.
Třídím, třídíš, třídíme. Množství odpadu stoupá

Zvyšuje se množství sběrných míst 

Při započtení kovů se celková průměrná váha vytříděných dopadů na obyvatele ještě zvedne na 56 kilogramů. Podle posledního srovnání Eurostatu je Česko v celkové míře recyklace obalových odpadů na druhém místě za Belgií. Třetí příčku mají Češi v procentu recyklace plastových obalů a pátou v recyklaci papíru.

Zvyšuje se i množství sběrných míst. Přístup ke kontejnerům na tříděný odpad mají obyvatelé na 99 procentech území a v roce 2016 mohli využít více než 307 tisíc nádob. Z toho 70 tisíc tvoří menší kontejnery u rodinných domů. Podle zástupců společnosti se snižuje i průměrná vzdálenost k nejbližšímu sběrnému místu. V roce 2016 se barevné kontejnery přiblížily domácnostem o metr na 96 metrů.

Ilustrační foto.
V Praze se vyskytl člověk obalový. Upozorňuje na hromadění odpadků

Firma zajišťuje sběrná místa na tříděný odpad

EKO-KOM má v Česku monopol na třídění a recyklace obalů. Její služby loni využívalo 20.586 firem dodávajících na český trh balené zboží. Kromě toho firma zajišťuje sběrná místa na tříděný odpad pro 6114 obcí.

Někteří odborníci v minulosti kritizovali monopolní postavení firmy. Ministerstvo životního prostředí v roce 2015 zamítlo žádost o autorizaci společnosti Interseroh, která chtěla firmě konkurovat. Údajně neposkytla dostatečné záruky. Think-tank Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA) loni vydal studii, podle které český systém třídění i přes monopol funguje dobře, s nízkými náklady a relativně efektivní správou.

Ilustrační foto.
Boj s odpadem. Městské části zkoušejí, jak dostat odpadky z ulic