„Datum otevření pak bude záviset na samotných provozovatelích, jestli si budou chtít kobky dovybavit,“ řekl kurátor náplavek Jiří Sulženko.

V nově otevřených kobkách se zabydlí kavárny, galerie i ateliéry. V pěti z nich budou zdarma toalety. Na smíchovském břehu by se pak měly konat spíše místní komunitní akce. „Neměla by se z toho stát party zóna jako na Rašínově nábřeží,“ dodal Sulženko.

Podle radního pro majetek Jana Chabra (Spojené síly pro Prahu) chce město zkultivovat život na náplavkách a přivést na ně i originální provozovatele. Někteří současní nájemníci, jako například Bajkazyl, tak dostali možnost pokračovat ve své činnosti.

Provoz na náplavkách bude omezen do 22 hodin podle zákona o nočním klidu. „Nikdo ale nemluví do toho, jak dlouho bude otevřeno uvnitř v provozovně,“ dodal kurátor. 

Sklo jako pro mořská akvária

Vstup do šesti kobek s kruhovým vstupem z 19. století bude tvořit sklo o tloušťce až sedm centimetrů, které se běžně používá pro mořská akvária.

„Pražská náplavka je rarita. Hledali jsme koncept, který propojí interiér kobky s nábřežím,“ popisuje architekt Petr Janda. Na investice včetně protipovodňových opatření je vyčleněno 90 milionů korun.

Do budoucna se počítá i s přesunutím cyklotrasy na horní komunikaci. Na promenádě mají mít totiž přednost chodci.

Prostory, které kdysi přímo omývala voda z Vltavy, sloužily po desetiletí jako zásobárna ledu a shromaždiště plavebního dřeva. Donedávna fungovaly jako sklady.