Už od rána se baristé snažili připravit co nejlepší kávu. Mezi všemi přítomnými panovala přátelská atmosféra a ze všech vyzařovalo napětí, ale také vášeň pro věc. Všichni se navzájem podporovali a s očekáváním poslouchali výsledky. Sem tam se zde mihli další lidé, protože soutěž byla přístupná všem, kteří také mohli ochutnat kávu zdarma.

Do úzkého finále se dostal i Slovák. „Je to otevřená soutěž. Když ale vyhraje cizinec, reprezentuje Českou republiku. V loňském roce nás zastupoval na světovém šampionátu Slovák a skončil druhý," řekl moderátor a barista Jiří Richter.

V soutěži měli všichni stejné podmínky. Aeropress je alternativní metoda, kterou můžou lidé použít i v domácnosti. V tubě se pístem stlačuje vzduch a skrz sítko s filtrem protéká čerstvě namletá káva. Vynález spatřil světlo světa před deseti lety. „Je to něco jiného než espresso, protože se tam nevyvine taková tlak," objasnil odborník Jiří Richter.

Šest druhů mlýnků

Všichni baristé připravovali stejnou kávu. V každém kole ale soutěžili s jiným druhem, který byl dopředu určený. K dispozici měli stejnou filtrovanou vodu a záleželo jenom na nich, jestli a do jaké míry ji nechají zchladnout. Používali také šest druhů mlýnků, podle toho, na který jsou zvyklí. Příprava kávy trvala přesně osm minut a cílem bylo vytvořit co nejlepší výluh. Trojčlenná porota pak vybírala co nejčistší extrakci kávy.

Koštování poroty bylo velmi náročné. „Káv jsme ochutnávali hodně. Čistě jsme vybírali podle chuti. V kvalifikaci to bylo jednodušší než ve finále, rozdíly tam byly minimální," sdělila jedna z porotkyň Blanka Jánská. Protože porota věděla, jakou kávu bude ochutnávat, věděli, co lze z kávy získat.

Porotci kávu ochutnávali a prokládali to čistou vodou. Hodnotili co největší podobnost s vlastnostmi z původního zrna. Po zhodnocení zvedli významně prst a moderátorovi soutěže ukázali na vítěze.

Bez upjatých mantinelů

Potlesk byl na konci ohromný. Vítěz Jiří Sládek děkoval hlavně svému kamarádovi, se kterým se pečlivě na soutěž připravoval a nakonec ho díky systému ve stylu pavouka vyřadil. „Výzvou pro mě bylo předvést dobrý výsledek a podat nejlepší výkon," zhodnotil na konci třicetiletý barista z Prahy. Nejraději má kávu z jižní Etiopie s aromatickou příchutí.

Uvolněnou atmosféru i podmínky soutěže si pochvaloval sám moderátor. „Nemáme tu upjaté mantinely, který se člověk musí držet. Doufám, že lidé si odnesou něco více o kávě i domácích přípravách," uvedl Jiří Richter. Když před dvanácti lety začínal jako barista, bylo to prý v Česku pole neorané. Dneska už má tuzemsko několik mistrů i vícemistrů světa a káva není jenom černá hmota, ale zlato.

Pár mladých lidí spojuje vůně kávy, ačkoli jsou z jiné zeměNárodní kolo v přípravě kávyČtyřiadvacetiletá Slovenka Veronika Gálová drží pěsti a tiše očekává výsledky. Před měsícem vyhrála ve své domovině titul Mistryně v kategorii Barista. V sobotu fandila svému příteli v českém Národním kole v přípravě kávy ve způsobu Aeropress. Ačkoliv je jednatřicetiletý Zdeněk Veselý amatér a jde o jeho první soutěž, umístil se jako čtvrtý. Veronika ho objímá a políbí. I tak je to velký úspěch.

„Na začátku jsem měla možnost si jako baristka v Praze vydělat při studiu. Nejdříve jsem to měla jako brigádu, ale pak se z toho stalo hobby i životní cíl," vysvětluje Veronika Gálová, která žije s přítelem na pražském Žižkově. Tajemství úspěchu v přípravě kávy není jenom výsledný šálek. Je to podle ní stejné jako u vína nebo čaje, kdy jde o celý postup, než se pití dostane člověku na stůl.

„Pro mě je to čest působit na posledním článku a dokončit to tak dobře, jak se snažili lidé přede mnou," říká Veronika, která při studiu aktuálně pracuje v pražské pražírně. I když už několik let žije v Čechách, rozhodla se, že jako Slovenka půjde soutěžit právě tam. A vyhrála přímo hlavní kategorii, takže v dubnu vyráží na světový šampionát do amerického Seattlu.

Zdeněk má ve Veronice profesionální oporu. V sobotu se smál, že chce vyhrát, aby si nemusel kupovat letenku, až ji bude v Americe podporovat jako ona v sobotu jeho.