Mezi lidmi se začaly šířit lživé e-mailové zprávy (takzvané hoaxy) o tom, že rodina starosty Koláře měla v příbuzenstvu nacistického kolaboranta Otto Kolara, na nějž byl v roce 1945 vydán zatykač. Tuto lež její šiřitelé „dokládali“ i opisem karty hledané osoby z roku 1945.

Jak upozornil server Manipulátoři.cz, šiřitelé této lži ani nezamaskovali, že u karty hledané osoby (zatykače) z roku 1945 je napsáno: „zemřel v Rakousku“. Tedy už v době vydání zatykače 25. listopadu 1945 byl mrtvý, případně skonal krátce poté. To vylučuje, že by byl otcem nebo dědečkem Ondřeje Koláře, jak naznačoval lživý e-mail. V reálu se starosta Prahy 6 Ondřej Kolář narodil v roce 1984 a jeho otec, náš někdejší velvyslanec v Moskvě a Washingtonu Petr Kolář v roce 1962. Rodina Kolářů navíc pochází z Moravy, zatímco kolaborant byl z jižních Čech.

Nový památník?

Socha maršála Koněva i po půlroce stojí na svém místě. Radnice ji nechala ošetřit speciální tekutinou, která umožňuje snáze čistit případné „vzkazy“ příznivců i odpůrců. Budoucnost sochy je ale stále otevřená.

Zastupitelé městské části v polovině září rozhodli, že sochu nahradí nový památník osvobození metropole za druhé světové války. Tomu by měla předcházet soutěž na jeho podobu.

Fotogalerie: Zastupitelstvo Prahy 6 projednávalo 12. září 2019 osud sochy maršála Koněva.

Rusko proti přesunu Koněvovy sochy protestuje a uvedlo, že by to považovalo za porušení česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích. Šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) ale už na podzim vysvětlil, že smlouva mezi ČR a Ruskem neurčuje, kde má památník stát.

Ke Koněvově soše na náměstí Interbrigády v pondělí 16. prosince - při výročí narození sovětského maršála - dorazili místopředseda KSČM Petr Šimůnek, ruský velvyslanec Alexander Zmejevský a hlavně Koněvova vnučka Jelena, která tu položila květiny. Přišli také odpůrci Ruska, na místě se odehrály drobné fyzické potyčky, proti kterým zasáhla policie, uvedla agentura ČTK.