„Osazení pomníku deskami v českém, anglickém a ruském jazyce se zdrželo ze dvou důvodů. Na návrh zastupitele Romana Mejstříka (ANO) se radnice zabývala tím, jestli by nemohly být desky z levnějšího materiálu než původně navrhovaný bronz. Druhým důvodem je, že se nikdo nepřihlásil k vyhlášené veřejné zakázce,“ vysvětluje místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN), který má na starost oblast kultury.

Radnice Prahy 6 nakonec zůstala u původně plánované bronzové varianty desek. Lacina ujistil, že jsou práce v plném proudu a cedule budou osazeny na přelomu července a srpna.

Na sociálních sítích se obratem objevily spekulace, jestli za zpožděním nestojí Velvyslanectví Ruské federace. „Intervence ruské ambasády je v tomto případě fáma. Velvyslanectví v minulosti učinilo několik pokusů bavit se na toto téma, upozornilo na mezinárodní dopady, ale my si trváme na svém,“ vyvrátil spekulace Lacina.

Text desek má vysvětlit Koněvovu roli nejen během osvobozování Prahy na konci II. světové války, ale i během potlačení Maďarských událostí v roce 1956, výstavbě Berlínské zdi a účasti na okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.