Poprvé se stala členkou volební komise hned v osmnácti letech. V následujících letech pak dělala několikrát místopředsedkyni i předsedkyni volební komise – ať již při volbách do Poslanecké sněmovny, Senátu či referendu o přistoupení ČR k EU. Čtyřiatřicetiletá Kateřina Peštová má však za sebou i podobnou zkušenost jako středočeský poslanec Martin Kupka, který získal svůj mandát v říjnových volbách až v listopadu, kdy Ústavní soud přepočítal preferenční hlasy. A místo Petra Bendla tak získal poslanecký mandát právě Martin Kupka. Co přesně se stalo Kateřině Peštové?

 V říjnových komunálních volbách v roce 2006 jste se nedostala do zastupitelstva jen o pár hlasů. Kdy vás napadlo dát podnět k přepočtu volebních lístků?

Poprvé jsem do komunálu kandidovala v roce 2002, kdy jsem se nedostala do zastupitelstva. Ale to jsem ani nebyla na volitelném místě. V roce 2006, kdy byla Praha 10 rozdělená na čtyři volební obvody, jsem už kandidovala jako dvojka v jednom z nich. Z téměř všech obvodů se dostali dva kandidáti. V tom našem jen jeden. Takže když byly známy výsledky voleb, samozřejmě mi to bylo líto, ale vzala jsem to jako fakt. Nemyslela jsem si tedy, že by bylo potřeba dávat nějaký podnět k přepočtu volebních lístků.

Kde se tedy stala chyba?

Po volbách jsme se sešli s lidmi z našeho volebního štábu a dělali jsme si kontrolu okrsků. Při kontrole nám jeden vyšel abnormálně jinak. Ve většině okrsků jsme měli mezi dvanácti až třiadvaceti procenty, v některých okrscích, kde volila většina seniorů, třeba až 28 procent. A najednou v jednom okrsku jsme měli jen 2,02 procent. Začalo se to tedy řešit, ale přišli jsme na to až druhý den, a tak už nebylo možné svolat volební komisi, aby lístky přepočítala, takže se to muselo nechat na rozhodnutí Ústavního soudu. Nakonec se přišlo na to, že komise spočítala pouze přednostní hlasy, celý balíček hlasů pro stranu zapomněla přičíst.

Kdo tehdy podal podnět k přepočítání hlasů?

Tehdy v tom říjnu 2006 řešili podobné problémy i někteří straničtí kolegové v Praze 4, žádost tedy posílala strana.

Co se dělo v mezidobí na městské části?

Tím, že byla podaná žádost na neplatnost voleb, bylo všechno pozastavené a zastupitelstvo se tedy nemohlo sejít na své první ustavující schůzi. Ta se uskutečnila až více než čtvrt roku po volbách, kdy Ústavní soud nechal výsledky v daném okrsku přepočítat, Městský soud v Praze opravil výsledky voleb a v lednu 2007 mi přiznal mandát zastupitelky. 

 

Stala jste se tedy zastupitelkou. Kdo o svůj mandát přišel?

Architekt Martin Valovič z OSD.

Zmínila jste, že trvalo více než čtvrt roku, než vám Ústavní soud dal zapravdu. Přepočítával se tedy jen ten jeden okrsek?

Ano, ten samotný přepočet byl paradoxně velmi rychlý, ale než se tím začal zabývat Ústavní soud, než řekl, že je to oprávněná stížnost… Nabíhaly tam různé zákonné lhůty… V komunálních volbách je to zkrátka složitější než u jiných typů voleb.

Jaké byly vaše první pocity po získání mandátu? Radost, zadostiučinění?

Hlavně přišla úleva, že je to za námi. Pak se dostavila radost z mandátu. Vždyť mi bylo 23 let a poprvé jsem se stala zastupitelkou! Měla jsem velkou radost, že po pěti letech, co jsem vstoupila do politiky, mohu konečně začít reálně pracovat pro lidi.

Myslíte, že po těchto případech, kdy volební komise špatně sečetly hlasy pro kandidáty, můžeme v budoucnu čekat více podnětů k přezkoumání Ústavním soudem?

Je to možné. Řekla bych, že to ale nebude ani tak vycházet z podnětu od samotných kandidátů, ale od občanů. A je to dobře. U jakýchkoli přednostních voleb, kde se kroužkuje, si totiž může každý lehce podle volebního okrsku na internetu ověřit, jestli byl jeho hlas započítaný. Ale hlídat by si to samozřejmě měli i lidé, kteří kandidují. Třeba my v Praze 10 máme 109 okrsků a už jednou jsme požádali o přepočet, když se nám to nezdálo. Statistická chyba je možná, to je jasné, ale jak se ukazuje i na mém případu – i jeden volební okrsek může rozhodnout o tom, zda se stanete či nestanete zastupitelem.

Stalo se vám někdy ve volební komisi, že byste se musela s ostatními členy vracet a přepočítávat kvůli nějaké chybě volební lístky?

Když jsem byla v komisi, tak jsem osobně nezažila, že by nás městský úřad zavolal v sobotu po volbách, abychom šli výsledky přepočítat. Ale ve stejné základní škole, kde jsem byla – ale v jiné okrskové komisi – se jim to stalo. Na městské úřadě pracovníci zjistili chybu a členové volební komise se museli hned sejít a volební lístky přepočítat.

Je podle vás školení členů komise od Českého statistického úřadu dostatečné?

To je otázka, co znamená dostatečné. Největší problém vidím hlavně ve složitém systému. Třeba v komunálních volbách je místo volebních lístků jedna velká plachta, která se ani nevejde na jeden normální stůl. Když se třeba počítají lístky při prezidentských nebo senátních volbách, tam je jeden člověk na jednom lístku, to je v pořádku. Ale v komunálu? Třeba do magistrátu se dostane 65 kandidátů, u nás na desítce na radnici 45 kandidátů. Takže když máte třeba těch 45 kandidátů a kdyby bylo čistě hypoteticky třeba jen deset stran… Tak to už je opravdu velká možnost, že se bude při sčítání hlasů chybovat.

Jak tedy minimalizovat chyby?

Ze zkušenosti mohu říct, že se nám vždy osvědčilo křížové pravidlo počítání. Spočítala jsem hlasy pro danou stranu, zapsala je na papírek a další člen komise přepočítal a zapsal. Pokud se výsledek shodoval, bylo to v pohodě. Pokud to bylo rozdílné, nechali jsme to přepočítat ještě zástupce té dané politické strany. Pokud v komisi neměla svého zástupce, tak třetího člena komise. A tak to bylo s jakoukoli volbou. Zkrátka je potřeba si dát víc práce a udělat to jednou a pořádně, než pak odejít po volbách rychle domů a čekat, jestli vás nezavolají zpátky, že je potřeba volební lístky přepočítat.