VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kateřina Peštová: Zastupitelkou jsem se stala až po přepočtení hlasů

/ROZHOVOR/ Pražský deník našel zastupitelku v Praze 10, která má podobnou zkušenost jako středočeský poslanec Martin Kupka (ODS), který získal svůj mandát až po přepočtení volebních lístků Ústavním soudem. Zastupitelka Kateřina Peštová (ČSSD) se v roce 2006 nedostala do zastupitelstva Městské části Praha 10 jen o pár hlasů. Po přepočtení hlasů mandát nakonec získala

9.12.2017
SDÍLEJ:

Kateřina PeštováFoto: Archiv

Poprvé se stala členkou volební komise hned v osmnácti letech. V následujících letech pak dělala několikrát místopředsedkyni i předsedkyni volební komise – ať již při volbách do Poslanecké sněmovny, Senátu či referendu o přistoupení ČR k EU. Čtyřiatřicetiletá Kateřina Peštová má však za sebou i podobnou zkušenost jako středočeský poslanec Martin Kupka, který získal svůj mandát v říjnových volbách až v listopadu, kdy Ústavní soud přepočítal preferenční hlasy. A místo Petra Bendla tak získal poslanecký mandát právě Martin Kupka. Co přesně se stalo Kateřině Peštové?

 V říjnových komunálních volbách v roce 2006 jste se nedostala do zastupitelstva jen o pár hlasů. Kdy vás napadlo dát podnět k přepočtu volebních lístků?

Poprvé jsem do komunálu kandidovala v roce 2002, kdy jsem se nedostala do zastupitelstva. Ale to jsem ani nebyla na volitelném místě. V roce 2006, kdy byla Praha 10 rozdělená na čtyři volební obvody, jsem už kandidovala jako dvojka v jednom z nich. Z téměř všech obvodů se dostali dva kandidáti. V tom našem jen jeden. Takže když byly známy výsledky voleb, samozřejmě mi to bylo líto, ale vzala jsem to jako fakt. Nemyslela jsem si tedy, že by bylo potřeba dávat nějaký podnět k přepočtu volebních lístků.

Kde se tedy stala chyba?

Po volbách jsme se sešli s lidmi z našeho volebního štábu a dělali jsme si kontrolu okrsků. Při kontrole nám jeden vyšel abnormálně jinak. Ve většině okrsků jsme měli mezi dvanácti až třiadvaceti procenty, v některých okrscích, kde volila většina seniorů, třeba až 28 procent. A najednou v jednom okrsku jsme měli jen 2,02 procent. Začalo se to tedy řešit, ale přišli jsme na to až druhý den, a tak už nebylo možné svolat volební komisi, aby lístky přepočítala, takže se to muselo nechat na rozhodnutí Ústavního soudu. Nakonec se přišlo na to, že komise spočítala pouze přednostní hlasy, celý balíček hlasů pro stranu zapomněla přičíst.

Kdo tehdy podal podnět k přepočítání hlasů?

Tehdy v tom říjnu 2006 řešili podobné problémy i někteří straničtí kolegové v Praze 4, žádost tedy posílala strana.

Co se dělo v mezidobí na městské části?

Tím, že byla podaná žádost na neplatnost voleb, bylo všechno pozastavené a zastupitelstvo se tedy nemohlo sejít na své první ustavující schůzi. Ta se uskutečnila až více než čtvrt roku po volbách, kdy Ústavní soud nechal výsledky v daném okrsku přepočítat, Městský soud v Praze opravil výsledky voleb a v lednu 2007 mi přiznal mandát zastupitelky. 

 

Stala jste se tedy zastupitelkou. Kdo o svůj mandát přišel?

Architekt Martin Valovič z OSD.

Zmínila jste, že trvalo více než čtvrt roku, než vám Ústavní soud dal zapravdu. Přepočítával se tedy jen ten jeden okrsek?

Ano, ten samotný přepočet byl paradoxně velmi rychlý, ale než se tím začal zabývat Ústavní soud, než řekl, že je to oprávněná stížnost… Nabíhaly tam různé zákonné lhůty… V komunálních volbách je to zkrátka složitější než u jiných typů voleb.

Jaké byly vaše první pocity po získání mandátu? Radost, zadostiučinění?

Hlavně přišla úleva, že je to za námi. Pak se dostavila radost z mandátu. Vždyť mi bylo 23 let a poprvé jsem se stala zastupitelkou! Měla jsem velkou radost, že po pěti letech, co jsem vstoupila do politiky, mohu konečně začít reálně pracovat pro lidi.

Myslíte, že po těchto případech, kdy volební komise špatně sečetly hlasy pro kandidáty, můžeme v budoucnu čekat více podnětů k přezkoumání Ústavním soudem?

Je to možné. Řekla bych, že to ale nebude ani tak vycházet z podnětu od samotných kandidátů, ale od občanů. A je to dobře. U jakýchkoli přednostních voleb, kde se kroužkuje, si totiž může každý lehce podle volebního okrsku na internetu ověřit, jestli byl jeho hlas započítaný. Ale hlídat by si to samozřejmě měli i lidé, kteří kandidují. Třeba my v Praze 10 máme 109 okrsků a už jednou jsme požádali o přepočet, když se nám to nezdálo. Statistická chyba je možná, to je jasné, ale jak se ukazuje i na mém případu – i jeden volební okrsek může rozhodnout o tom, zda se stanete či nestanete zastupitelem.

Stalo se vám někdy ve volební komisi, že byste se musela s ostatními členy vracet a přepočítávat kvůli nějaké chybě volební lístky?

Když jsem byla v komisi, tak jsem osobně nezažila, že by nás městský úřad zavolal v sobotu po volbách, abychom šli výsledky přepočítat. Ale ve stejné základní škole, kde jsem byla – ale v jiné okrskové komisi – se jim to stalo. Na městské úřadě pracovníci zjistili chybu a členové volební komise se museli hned sejít a volební lístky přepočítat.

Je podle vás školení členů komise od Českého statistického úřadu dostatečné?

To je otázka, co znamená dostatečné. Největší problém vidím hlavně ve složitém systému. Třeba v komunálních volbách je místo volebních lístků jedna velká plachta, která se ani nevejde na jeden normální stůl. Když se třeba počítají lístky při prezidentských nebo senátních volbách, tam je jeden člověk na jednom lístku, to je v pořádku. Ale v komunálu? Třeba do magistrátu se dostane 65 kandidátů, u nás na desítce na radnici 45 kandidátů. Takže když máte třeba těch 45 kandidátů a kdyby bylo čistě hypoteticky třeba jen deset stran… Tak to už je opravdu velká možnost, že se bude při sčítání hlasů chybovat.

Jak tedy minimalizovat chyby?

Ze zkušenosti mohu říct, že se nám vždy osvědčilo křížové pravidlo počítání. Spočítala jsem hlasy pro danou stranu, zapsala je na papírek a další člen komise přepočítal a zapsal. Pokud se výsledek shodoval, bylo to v pohodě. Pokud to bylo rozdílné, nechali jsme to přepočítat ještě zástupce té dané politické strany. Pokud v komisi neměla svého zástupce, tak třetího člena komise. A tak to bylo s jakoukoli volbou. Zkrátka je potřeba si dát víc práce a udělat to jednou a pořádně, než pak odejít po volbách rychle domů a čekat, jestli vás nezavolají zpátky, že je potřeba volební lístky přepočítat.

Autor: Veronika Cézová

9.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 65 535 Kč

Specialisté v oblasti marketingu 24311 Specialisté v oblasti marketingu. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kont. Jana Roldán, První kont. emailem na jana.roldan@ibs-sro.com, Na této pozici budete zajišťovat strategii prodeje a marketingu, zvyšování hodnoty a kvality fungování konkrétních značek, jejich významu a identity na trhu, jejich důvěryhodnosti a symboliky., Požadujeme schopnost analýzy trhu, indikace nových trendů a k tomu adekvátní přizpůsobení obchodní strategie. Úzká spolupráce se sales a marketing manažery, komunikace s klientskými a obchodními asociacemi. Analytické myšlení, schopnost rychle řešit problémy, výborné komunikační/vyjednávací schopnosti a jednání na úrovni. Plynulá angličtina slovem i písmem.. Pracoviště: Mars czech s.r.o., Michelská, č.p. 1552, 141 00 Praha 41. Informace: Roldán Jana, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 25 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Řidič nakladače, dozeru, rypadla. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Beroun + okolÍ, Požadujeme: ŘP sk. C+E čistý trestní rejstřík, digitální kartu řidiče, Nabízíme: služební vůz k soukromým účelům, zajištění strojnického + vazačského průkazu, týdenní příspěvek na PHM do osobního vozu , plat až 30 000,-Kč čistého (složená motivační mzda) příspěvek na dopravu do zaměstnání, možnost firemního ubytování. Pracoviště: Westody office, s.r.o., Žirovnická, č.p. 3133, 106 00 Praha 106. Informace: Marek Vít, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - K Borovému 99, Jažlovice, Říčany, , Prvotní kontakt:, - tel.: 774 151 015, , Upřesňující údaje:, - výpis RT. Pracoviště: Agentura bravex , organizační složka - jažlovice, K Borovému, č.p. 99, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Nataliya Chulan, +420 774 151 015.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Advanced Technology Group (ATG s.r.o.) je technologicky vyspělá, česká firma působící 25let v oboru speciálních procesů. Jedním z produktů společnosti je vývoj a zakázková výroba zařízení pro defektoskopické zkoušení.Dále poskytujeme veškeré služby v oboru defektoskopie i průmyslové inspekce. , Díky komplexnosti portfolia nabízíme kompletní řešení v daném oboru a řadíme se tak mezi mezinárodně uznávané společnosti. , Pro více informací: www.atg.cz , , PRACOVNÍ NÁPLŇ , -Montážní a zámečnické práce při výrobě strojů s charakterem zákaznického řešení – zejm. práce s nerezí/černým materiálem (vrtání, řezání, nýtování,…), -Pomocné práce při instalaci našich zařízení u tuzemských i zahraničních zákazníků (dle dohody) , -Případně také svářečské práce , , PŘEDPOKLADY PRO VÝKON PRÁCE , -Min. SOU vzdělání technického zaměření (strojírenství, elektro), -Orientace ve výkresové dokumentaci, -Manuální zručnost, pečlivost, samostatnost, -Výborný zdravotní stav, , NABÍZÍME , -Zaměstnání u stabilní české společnosti, uznávané v ČR i zahraničí , -Práce na plný úvazek (resp. částečný úvazek/IČO-dle dohody) , -Dlouhodobá perspektiva zaměstnání , -Mzdové ohodnocení odpovídající praxi a schopnostem, -Možnost služebních cest (tuzemských i zahraničních) , -Příspěvek na důchodové spoření , -Kvalitní pracovní zázemí , , NÁSTUP , -Ihned/dle dohody. Pracoviště: A t g s.r.o.(advanced technology group,spol.s r.o.) - 003, Toužimská, č.p. 771, 199 00 Praha 99. Informace: Marie Netušilová, +420 273 037 611.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath.
AKTUALIZOVÁNO
10

Soud uznal Rathovi odškodné za vláčení v poutech. Dostane 12 tisíc

V lesoparku Letňany vznikly nové singtrailové trasy
16

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT