Pražský hrad a jeho katedrála jsou nejnavštěvovanějšími památkami v zemi. Podle agentury Czech Tourism si vstupenku do těchto míst koupilo v loňském roce 1,34 milionu návštěvníků.

Takový nával lidí ale chrám ohrožuje a podle památkářů je riziko o to větší, oč nestálejší je počasí, kdy vedro střídá prudké ochlazení.

Hektolitry vody

„Nejhorší je kolísání teplot a vlhkosti. Proto se snažíme o taková opatření, aby nedocházelo k přílišným výkyvům,“ říká Petr Měchura z odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky.

Dech a pot jediného návštěvníka vyprodukuje během hodiny skoro centilitr vody. Celkově se tedy do chrámu dostane jen tímto způsobem přes sto hektolitrů vody za rok. Další vláhu přinesou návštěvníci na obuvi.

Na vlhkost špatně reagují zejména varhany v kapli. Nevhodné klima ovšem poškozuje také mobiliář, nástěnné malby i zdivo a přispívá k nadměrnému znečištění interiéru.

Hledají se větrací otvory

Památkáři proto hledají nejrůznější opatření, která by negativní vliv vlhkosti eliminovala.

Zkoumají se další možnosti odvětrávání svatovítské katedrály. V klenbě by měly být prostupné svorníky i menší otvory, do nichž se zřejmě dříve zavěšovaly vlajky nebo ozdobné látky. Pokud se jejich existence potvrdí a podaří se obnovit jejich funkčnost, pak by se snad mohlo s jejich pomocí v katedrále větrat.

„Zatím nejzávažnějším zásahem bylo vytvoření nového zádveří v prostoru stávajícího východu, které pomohlo odstranit nejhorší vlivy vnějšího prostředí. Musel být uzavřen i vstup ve Zlaté bráně. Přílišné proudění vzduchu v interiéru při častém otevírání totiž není žádoucí,“ upozorňuje Měchura a dodává: „Bylo nutné dokonce upravit i systém úklidu, zejména omezit mokré čištění. Dále jsme instalovali speciální čisticí zóny. Ty nejsou tak podstatné kvůli nečistotám, ale kvůli omezení zanášené vody na obuvi návštěvníků. Dříve byla při deštích podlaha skoro celé katedrály mokrá, dnes je tento problém odstraněn.“

Řídit návštěvnost

Už před časem byli návštěvníci čekající ve frontě přesunuti před katedrálu, zatímco dříve se shromažďovali uvnitř chrámu, což také přispívalo ke zvýšené vlhkosti.

Nejlepším řešením by podle památkářů bylo rozložit nával turistů v katedrále na delší dobu. „Nejvíce je katedrála exponována mezi 10. a 13. hodinou,“ popisuje své zkušenosti průvodkyně Jolana Myslivcová. „Naše asociace přímo doporučuje cestovním kancelářím, aby přesunuly některé prohlídky Hradu do odpoledních hodin,“ reaguje předseda Asociace cestovních kanceláří Viliam Sivek.

Do 31. října lze využít i prodloužené otevírací doby katedrály až do 18 hodin.

Katedrála sv. Víta

listopad – březen
po – so 9 – 16 hodin
ne 12 – 16 hodin
poslední možný vstup v 15.40

duben – říjen
po – so 9 – 18 hodin
neděle 12 – 18 hodin
poslední možný vstup v 17.40

Vstup zdarma