„Proběhla aukce, ve které byli dva zájemci. Vítěz nabídl 145 tisíc korun měsíčně. Nyní bude vyzván k doložení potřebných dokladů a k podpisu nájemní smlouvy,“ sdělil mluvčí úřadu Radek Ležatka Deníku N, který o situaci informoval jako první.

Vítězem se podle informací listu stal Ondřej Kučera, který dříve pracoval jako provozní v Nákladovém nádraží Žižkov a provozoval také loď Altenburg 1964 v Holešovicích. V Karlíně působí Pražské centrum v čele s Matějem Velkem (jenž měl také na svědomí oživení nádražní areálu na Žižkově) od roku 2017. 

Historie
Hlavní budova byla vystavěna v letech 1844 až 1845 a byla pojmenována Ferdinandova kasárna. V roce 1920 byl objekt přejmenován na Kasárna Jana Žižky z Trocnova. Ve druhé polovině 20. století v budově sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna. Budova kasáren je od roku 1958 památkově chráněná. Ministerstvo obrany se kasárna v minulosti snažilo opakovaně prodat, naposledy za zhruba 620 milionů korun. V roce 2016 budovu převzalo ministerstvo spravedlnosti, tehdejší ministr Robert Pelikán (dříve ANO) ji plánoval zrekonstruovat a zřídit v ní justiční palác. Z plánu však sešlo.

Po vojácích tak chátrající kasárna obsadili aktivní lidé a vybudovali tu galerii, taneční školu, sportoviště, dětské hřiště, kulturní klub s barem a v předsálí bývalého armádního bazénu denní kavárnu. Letos zde otevřela i sauna přímo na nádvoří, což lákalo návštěvníky také během zimních měsíců.

Letní novinkou je pak domek na pařezu, který potěší hlavně ty nejmenší hosty. V blízkosti centra metropole tak za oprýskanými zdmi (nejen) mladá generace našla vhodný prostor k zábavě a relaxaci.

Podle dřívějšího Velkova vyjádření Pražské centrum do opravy budovy a rekonstrukce dalších prostor během tří let investovalo tři miliony korun. Na začátku tohoto roku se však objevily první problémy a fanoušci se báli konce oblíbeného místa. 

Centrum mělo prostor v bezplatné výpůjčce a nového výběrového řízení se nezúčastnilo s tím, že podmínky neumožní pokračování současného konceptu. „V bezplatné výpůjčce nelze pokračovat, neboť Pražské centrum zde provozuje komerční činnost (bar, kavárna, sauna, koncerty a další), což je v rozporu se zákonem o majetku státu,“ citovala média Ležatku.

Pivo a limonáda za přátelskou cenu

„Výběrového řízení jsme se účastnili pouze jako veřejnost a viděli jsme, že vítěze nechtěli nejprve k aukci připustit, protože se účastnil už prvního kola v březnu a smlouvu nepodepsal. Ale vzápětí ÚZSVM změnil názor a pronájem Kasáren byl vydražen za 145 tisíc korun měsíčně,“ vyjádřil se kolektiv Kasárna Karlín pro Pražský deník k aktuálnímu dění. Nové výběrové řízení státní úřad navíc vypsal na začátku léta, aniž by informoval o výsledcích toho předešlého. Další postup bude údajně Pražské centrum konzultovat i s právníky.

Velek a spol. také znovu zopakovali, že zmíněná částka stále neumožňuje zachování současného provozu – tedy „možnost přijít do Kasáren 'jen tak' s dětmi, užít si letní kino, plážový volejbal a dát si pivo nebo limonádu za přátelskou cenu, na kterou jinde v Karlíně nenarazíte“.

„Mělo by jít stejně jako doteď o nějakou kulturní sféru doplněnou nějakým gastrem v podobném modelu,“ řekl Deníku N podnikatel Kučera, s nímž jsou stávající nájemci připraveni jednat o budoucnosti s cílem, aby Kasárna Karlín zůstala v takřka nezměněné podobě.

Než se však objeví konkrétnější informace, bude pokračovat zvelebování areálu: „Právě jsme dokončili rozšíření mola za saunou a nové posezení pod stromy, které se v následujících tropických dnech bude velmi hodit.“

Do osudu populárního kulturně-společenského centra může zasáhnout ještě magistrát, který loni informoval o tom, že objekt není vhodný pro sestěhování jeho úředníků. Budou tedy v kasárnách bydlet studenti?