Tisíce lidí, někteří pomalovaní, jiní v maskách, tančili na hudbu ze soundsystémů. Pro některé obrovská zábava, pro jiné jen hluk. Tak vypadal sobotní karneval v ulicích, kterým v metropoli vyvrcholil Týden nepřizpůsobivosti. Policie naštěstí nemusela zasahovat.

„Média, politici, neonacisté i „slušní lidé“ se spojili, aby nám ukázali největší hrozbu: Nepřizpůsobivé. Hanlivý přívlastek žije vlastním životem. Užívá se k pranýřování Romů, squatterů, technařů, chudých. Nálepka nepřizpůsobivosti vypovídá ale nejvíc o společnosti, která ji uděluje. Její hlavní hodnotou je přizpůsobit se. Chce z nás mít poslušné budovatele vlastních kariér, vždy ochotné se zařadit,“ píše se v letáku, kterým se účastníci karnevalu svolávali.

Na tři tisíce squatterů, jejich příznivců a vyznavačů alternativní kultury se v sobotním odpoledni sešlo na Těšnově, odkud po čtvrté vyrazili na pochod centrem Prahy.

Zásah na Albertově přilákal více lidí

Pochodem centrem Prahy vyvrcholil Týden nepřizpůsobivosti. Ten začali squateři opravdu rázně. Minulou sobotu obsadili dům na Albertově, který už mnoho let chátrá. Policie však tvrdě zakročila a dům vyklidila. Při protestech i vyklízení domu se zatýkalo, dvě desítky squaterů si už vyslechly rozsudek u soudu.

„Myslím, že události minulých dní přilákaly na dnešní akci mnohem více lidí, než se jí běžně účastní. Lidé mají dost toho, co se děje,“ řekl jeden z manifestujících, který uvedl jen jméno David.

Centrem i s muzikou

Někteří lidé už přicházeli v nejrůznějších maskách, další si je připravovali na místě. Součástí karnevalu byly i pojízdné soundsystemy, pro tuto příležitost vyzdobené jako alegorické vozy.

Trasa pochodu vedla nejdříve po nábřeží, poté Pařížskou ulicí na Staroměstské náměstí, dále na náměstí Republiky a z něj zpátky na Těšnov. Zde účastníci pochodu obsadili park a přilehlé parkoviště pod magistrálou a jejími nadjezdy. Lidé se bavili, tančili na hudbu ze soundsystémů, popíjeli a diskutovali.

Na několik desítek minut byla kvůli karnevalu odkloněna i tramvajová doprava. Pracovníci Dopravního podniku všechny cestující informovali již na Masarykově nádraží a na Vltavské a dopravu plynule řídili.

Nenásilná akce

Akce oficiálně skončila ve 22 hodin, jak bylo domluveno. „Bude samozřejmě ještě nějakou dobu trvat, než se všichni rozejdou, ale nepředpokládáme žádné násilnosti nebo problémy. Jedná se o pokojnou akci. Do it yourself karneval je nenásilná akce. Žádné násilí iniciovat nechceme a nebudeme,“ řekl Deníku jeden z pořadatelů Dalibor Záhora.

Podle něj se akce zúčastnily čtyři až pět tisíc lidí. Policie ale odhaduje počet manifestujících na dva a půl až tři tisíce. „Přesné počty je vzhledem k členitému terénu těžké určit,“ uvedl jeden ze zhruba 120 hlídkujících policistů. Po ukončení karnevalu se někteří účastníci přesunuli na nedalekou Štvanici, kde pro ně bylo přichystáno pokračování.

Rušil hlavně vrtulník

Policie celou akci sledovala, nasadila i vrtulník. „Speciální monitorovací zařízení ve vrtulníku umožňovalo policistům získat výhodnější vyhodnocení celkové situace,“ informovala mluvčí pražských policistů Iva Knolová.

Vrtulník byl také pro většinu obyvatel, jejichž ulicemi průvod prošel, nejvíce rušivým elementem akce. „Naštěstí mám okna jen do dvora, takž jsem je neslyšela. Ale ta helikoptéra nás pěkně otravovala,“ svěřila se Marie Kučerová z Klimentské ulice, kudy se průvod ubíral.

Během průvodu a shromáždění nemuseli pražští policisté zasahovat.„Masky některých účastníků nebyly důvodem k zákroku,“ dodala Knolová. Akce bude pokračovat zítra a na začátku října promítáním, diskuzí i koncerty na téma squatting v kině Oko a klubu Cross.