Plánované bombastické oslavy 650. výročí položení základního kamene Karlova mostu se smrskly na zápolení rytířů a vystoupení kejklířů. Oslavy budou skromnější. Představitelé města, jak včera informovali, upustili od velkolepých oslav a rozhodli se pro doprovodný program dvou společností za 3,2 miliónu korun. Ten se však bude odehrávat převážně v noci.

Ještě před několika týdny přitom radní pro kulturu Milan Richter mluvil o pěti až deseti milionech, sliboval program nejen na mostě, ale i v okolí a také na vodě. Mělo jít o divadelní představení či koncerty na pontonu. Nic z toho se ale neuskuteční. „Vybrali jsme tyto akce,“ řekl radní Jiří Janeček na dotaz, proč z velkolepých plánů sešlo. „Slevili jsme z původních představ a šli jsme cestou nejnižších nákladů,“ dodal.

Lidem, kteří budou chtít oslavovat výročí založení této světově obdivované památky, nezbude, než oželet spánek z neděle 8. na pondělí 9. července a z oslav jít pak třeba přímo do práce. Největší část programu totiž naplánoval magistrát od hodiny duchů, tedy po nedělní půlnoci, kdy ožijí legendy. Povozem taženým kohouty přijede kouzelník Žito a ulicemi se bude prohánět bezhlavý rytíř. Ve dvacetiminutových intervalech se až do půl sedmé budou střídat šermíři, kejklíři, tanečníci. Klání se odehrají na Křížovnickém náměstí, v Karlově ulici i na Karlově mostě.

V5.31 hodin, tedy v čase, kdy byl před 650. lety položen základní kámen, bude požehnán a v šest se bude sloužit v kostele sv. Františka z Assisi mše. První všeobecná člunovací společnost dostala na tuto část oslav zhruba dva miliony korun. Firma Henrich Morstyn pak za 1,2 milionu Kč uspořádá v neděli turnaj korouhví a rytířů. Janeček soudí, že i když se takovéto turnaje odehrávají dnes skoro na všech hradech, nejsou to vyhozené peníze. „Praha a Karlův most si oslavu zaslouží. Slibujeme si větší turistický ruch,“ řekl.