Návštěvníci muzea budou mít možnost seznámit se s funkčními modely stavebních dřevěných strojů, s jejichž pomocí byl most vystavěn, dobovými pracovními nástroji kameníků a tesařů, mnoha obrazy, sochami, mincemi a originálními částmi Karlova mostu i jeho předchůdce – Juditina mostu.

Unikátní expozice

„K vybudování expozice mě vedla dětská láska ke staré Praze. Sháněním exponátů a přípravou prostor jsme s několika historiky a architekty strávili celý poslední půlrok,“ říká duchovní otec Muzea Karlova mostu Zdeněk Bergman.

Podle něj bude výstava lákavá pro laickou veřejnost i odborníky. „Velmi zajímavé jsou například kopie soch z východní strany Staroměstské věže. Originály jsou totiž v takové výšce, že nejsou příliš viditelné. Unikátní je i model Juditina a Karlova mostu nebo obrazy z dob, kdy byl most budován,“ říká Bergman. K vidění jsou i některé originální relikvie, například jeden z mlýnských kamenů, na nichž se Karlův most zakládal, nebo čedičová dlažba Juditina mostu ze druhé poloviny 13. století.

Část výstavy věnována ukázkám toho, jak se mosty stavěly od 14. až do 20. století, by mohla být dokonce inspirací i pro současné stavitele. „Dobová technologie byla velmi kvalitní a v mnohém by mohla konkurovat té dnešní. Stavby s jednoduchými dřevěnými pilotážemi ze středověku stojí dodnes,“ říká tvůrce některých modelů Petr Růžička.