Před muzeem Karlova mostu pak vyroste trojrozměrná replika jednoho z mostních pilířů a diváky mají přilákat také koncerty odehrávající se přímo na Vltavě, na pontonech ukotvených pod mostem.

„Karlův most je plným právem považován za jedinečný historický klenot a za vrcholný výtvor české gotické architektury. Je vedle Pražského hradu nejobdivovanější součástí Pražské památkové rezervace. Chceme připravit důstojnou oslavu pro obyvatele Prahy i zahraniční návštěvníky metropole,“ říká radní pro kulturu Milan Richter.

Oslavy vyvrcholí 9. července ráno

Oslav Karlova mostu by se měli zúčastnit i mnozí zahraniční hosté. „Jsou mezi nimi starostové našich evropských, asijských a amerických partnerských měst, kterých je asi šedesát. Kromě toho na oslavy zveme například i bývalého starostu New Yorku Rudyho Giulianiho. Oslavy vyvrcholí 9. července minutu po půl šesté ráno.

„Základní kámen mostu totiž položil Karel IV. před 650 lety právě v tento den a hodinu,“ vysvětluje Richter.

Finanční otázky bude město řešit až v dalších týdnech, mělo by se o nich rozhodnout zhruba do poloviny června. „Nemyslím si ale, že by celkové náklady nakonec překročily deset milionů korun,“ říká náměstek primátora Rudolf Blažek. Ten také zdůrazňuje, že by město uvítalo, aby se do organizace a financování oslav zapojili i sponzoři a důležité pražské organizace.

Památkáři neprotestují, ale …

Památkáři proti oslavám neprotestují. Shodují se však v tom, že by peníze určené na financování oslav mohlo město použít spíše na údržbu a plánovanou opravu mostu.