„Vydáno jich bude k této příležitosti pět set kusů a jedna bude stát tři sta korun,“ řekl radní pro kulturu Milan Richter. Ve stejné době se objeví na trhu i výpravná kniha o Karlově mostě, kterou vydá Ottovo nakladatelství. Stát má přes tisíc korun.

Hosté dostanou originální valoun z Karlova mostu

Nadšeni ale zřejmě budou i zahraniční hosté, kteří jsou na oslavy pozváni, jako například starostové hlavních měst. Ti vybraní budou z Prahy odjíždět s „kouskem“ Karlova mostu. „Kus naší historie tak bude po celém světě,“ konstatoval šéf magistrátních památkářů Jan Kněžínek. Město nechalo pro speciální hosty totiž zhotovit speciální dar. V ručně dělaných deskách z lipového dřeva dostanou v měděném podkladu zasazený jeden z původních valounů.

„Originální šutry byly vyjmuty z osmého pilíře při jeho rekonstrukci před dvěma roky,“ řekl Kněžínek, který tehdy dostal nápad, jak 17 kamenů využít. Deska pro zasazení kamene je dílem akademického sochaře Antonína Kašpara. Celé dřevěné desky jsou podle Kněžínka pokryté volskou kůží. Jeden exemplář přišel město zhruba na 35 až 40 tisíc korun. „O tom, kdo dar obdrží, rozhodne primátor. Zatím je jediným držitelem tohoto díla prezident Václav Klaus,“ řekl radní Richter.