"Jediné, kdy byla naměřena nějaká odezva, že by most reagoval na pohyb lidí, bylo při pražském maratonu," řekl Šefců. Když po mostě běží několik tisíc atletů a jejich kroky se sečtou, jde o dynamické namáhání konstrukce. "Každý si pamatuje, jak vojáci na mostech mají příkaz zrušit krok," podotkl památkář. Most má tendenci se při maratonu chvět, ale jeho technický stav to podle Šefců neohrožuje.

Horší než maratonci jsou vandalové

Problém pro most představují vandalové, kteří čas od času poničí nějakou sochu. Známým případem z poslední doby je utržení části hebrejského nápisu ze sousoší svatého Kříže. Město proto nedávno na mostecké věže umístilo nové bezpečnostní kamery. Zařízení kolem soch vytváří elektronický plot. Když někdo na plastiku vyleze, ihned o tom vědí policisté. "Standardní turistická legrace je dotýkání se reliéfu svatého Jana Nepomuckého," uvedl Šefců. Traduje se, že kdo se destičky, na které je výjev shození Jana z Pomuka do Vltavy, dotkne, tomu se splní tajné přání. Originál byl nahrazen kopií, aby se nevyhladil, poznamenal památkář.

Rekonstrukce mostu bude probíhat za provozu

Zcela ojedinělé jsou podle něho útoky sprejerů. "Místní sprejeři na památky údajně nechodí, distancují se od toho. Údajně sem jezdí třeba sprejeři z Německa, skupiny, které opovrhují kulturním dědictvím. Jsou to ale věci, s nimiž se město umí vypořádat," řekl Šefců. Nejvíce Karlovu mostu škodí to, že do něho zatéká. Vyřeší to oprava zhruba za 220 milionů korun, která začne někdy na přelomu července a srpna. Rekonstrukce památky byla už několikrát odložena, naposledy kvůli oslavám 650. výročí položení základního kamene mostu 9. července. Práce potrvají téměř tři roky a uskuteční se za provozu.