O to, že gotická památka v centru metropole, večer už znovu krásně září se postarala městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP). Pracovníci využili k rekonstrukci osvětlení Karlova mostu nedávnou výměnu ledolamů. Světla včetně speciálních clon pro eliminaci oslnění (magistrát spolupracoval se Státní plavební správou) byla instalována během února a po čtyřech měsících tak je osvětlení v plném provozu.

„Nechali jsme navrhnout a následně vyrobit speciální žaluziové clony svítidel slavnostního osvětlení, ty jsou nově i natřené barvou zamezující oslňování,“ popsal opatření předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

Podle Jílka také proběhla kompletní výměna vnitřní výzbroje svítidel, kabeláže, očištění a nátěr pomocných ocelových konstrukcí a svítidla na ledolamech byla doplněna i o ochranu proti poškození ptactvem. Před provozní zkouškou bylo potřeba ještě techniku správně seřídit. „Od minulého týdne tak nejznámější český most opět dotváří nezaměnitelné panorama večerní Prahy,“ uvedl magistrát v tiskové zprávě.

V hlavním městě se osvětlení historických památek spouští po západu slunce postupně vždy ve tříminutovém intervalu podle jejich stáří. Nejdříve tak v potemnělém prostředí vyniknou stavby z 10. století, nejmladší pamětihodnosti přichází na řadu až jako poslední. Karlův most, který byl zbudován ve 14. století, se tedy rozsvítí vždy dvanáct minut po prvních památkách.

Magistrátní společnost THMP zajišťuje slavnostní osvětlení celkem 140 pražských architektonicky významných staveb. Každý den se o rozsvěcení starají dvě specializované posádky. „Noční nasvětlení památek nabízí ojedinělý pohled, nenarušuje ho totiž množství jiných prvků, jako jsou například okolní budovy nebo reklamy. V noci tak umíme zajistit, aby dominovala jen ta část Prahy, kterou chceme zdůraznit,“ řekl Jílek.