Třetí etapa oprav začne nejdříve za dva roky, město chce zahájit diskusi o tom, jak historické zdivo opravit. Současná fáze oprav, za niž Praha dostala pokutu, se prodlouží až do konce letošní turistické sezony.

Podle radního Ondřeje Pechy (ODS) je to proto, že zbývající úseky zábradlí a mostovky se opravují pečlivěji, a proto pomaleji. Větší kvalitu práce na staroměstské části mostu konstatuje i ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Go­ryczková. „Je na první pohled vidět, že kamenické řemeslo je zde lépe zvládnuté,“ řekla.

Náprava chyb

Současně NPÚ apeluje na to, aby se tam, kde to lze, napravily chyby, jež kritizovalo ministerstvo kultury. V horní řadě zábradlí by třeba bylo možné nahradit některé nevhodně umístěné kameny

a zbytečně vyměněné madelní kusy dnes uložené ve skladu. Podle ředitelky je škoda, že v době, kdy si dodavatelská firma teprve osvojovala kamenické postupy, opravy začaly na historicky cennější a zachovalejší Malé Straně.

Staroměstská strana mostu byla přestavěna na konci 19. století. Vedle pochybení v přípravě dokumentace či chybějícího stavebně-historického průzkumu podle Goryczkové bylo v počátcích chybou, že u rekonstrukce nebyl architekt specializovaný na obnovu památek a restaurátor, kteří by dohlíželi na technologické postupy. Firma se totiž specializovala na dopravní stavby, jíž most dávno není.